×
5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ
Abide TUNCER
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3877 kez okundu

Gönüllülüğün esasına gönülden inanan yol arkadaşlarım, dostlarım, arkadaşlarım. İyi ki Varsınız?

5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

GÖNÜLLÜLÜK ÜZERİNE?
Katıldığım gençlik çalışmalarında, gençlik toplantıları ve projelerde her zaman gönüllülüğe bakış açılarını gözlemlerim çok dile getirilmese de insanlar içten içe tartışır bu konuyu birçok yerde yanlış insanlarca yanlış anlaşılıp yanlış maksatlara çekilir bu kavram. 

Peki nedir gerçek Gönüllülük ve gerçek Gönüllüler ne yapar? 
Gönüllü, içinde bulunduğu toplulukta herhangi bir karşılık ya da çıkar beklemeksizin bir işi yapmayı kendiliğinden üstlenen kişidir. Bu tür kişiler genellikle bu tür aktivitede bulunan Gençlik grupları ve STK'larda (Sivil Toplum Kuruluşları) çalışırlar. Ancak birey olarak gönüllü aktivitelerinde bulunan kişiler de vardır. Toplumsal yapının tinsel anlamda güçlendirilmesi için gönüllülük önemli bir kavramdır. Ulusal afetler, toplumsal kalkınma projeleri, sosyal sorumluluk projeleri gibi durumlarda gönüllüler büyük önem taşır. Gönüllü birey yaptığı işler için hiçbir ücret veya kazanç talep etmez.
Kurmuş olduğumuz gençlik grubumuzda yolun başından sonuna kadar sadık kaldığımız, sadık kalacağımız ve gönüllülük denince aklımıza ilk gelen bir anahtar kelimemiz var. oda "İYİ NİYET" önce gençlik çalışmalarını çok seven ve inisiyatif alan küçük bir grup olarak çıktık bu yola iyi niyetimizden hiçbir zaman taviz vermedik. Ekibimizi, ailemizi bizim gibi düşünen kardeşlerimizden oluşturduk. Aksini düşünen tutunamadı aramızda. Yeri geldi çok sıkıntı çektik iyi niyet dedikçe, gönüllüyüz dedikçe suiistimal edip bizi kullanma telaşına düştüler. Gençlik çalışmalarıyla uğraşıyorsanız bu durumu çok iyi bilirsiniz. Fakat bizler kimsenin kuklası olmadan çizgimizde yürümeyi seçtik, yolumuza devam ettik ve devam ediyoruz. 
Yolda edindiğim tecrübeler sonucu şu kanaate vardım. Bu alan iki tip insandan meydana geliyor. Birincisi gönüllülüğü yanlış anlayan, çıkarlarına düşkün, çıkar ilişkileri olan, sadece bugün kazanıp yarını düşünmeyen insan tipi. Diğeri ise gönüllülüğü gerçek anlamda benimsemiş maddiyata tamah etmeyen, insanlarla çıkar ilişkisi değil gönülden ilişki kuran insan tipi. Çıkarcı insan hep kazandığını ve gönüllü insan tipinin başarısız olduğunu düşünür.

Fakat yanılmaktadır. O sadece bugün kazanır ve gelecek er ya da geç onun gerçek yüzünü gösterir. Gönüllü insanlar bugünün zorluğunu çeken, karşılıksız iyilik yapmanın hazzını yaşayan insandır. Bugünlerde kurduğu gönülden dostluklar geleceğinin teminatıdır. Gelecekte mutlak ve kalıcı başarıya ulaşacak kişiler onlardır. Yani kısacası bizi maddiyatın ve bireyselliğin kölesi yapmaya çalışan modern dünyamızda gönüllülük duruşunu göstermek ve o manevi hazza ulaşmak asıl kazançtır. Onlar kaybettiğinizi düşüneceklerdir. Bırakın öyle düşünsünler.
Asla unutmayın her şeyden öte Gönüllülük hayatı daha çok sevmektir. Çözümü başkasından beklemek değil, bireysel gücünü çözüm bulmak için kullanmaktır. Mutluluktur, bilinçtir, sorumluluktur, huzurdur. Gönüllülük başkasını mutlu etmenin en büyük mutluluk olduğunu fark etmektir. Güveni, dürüstlüğü, paylaşmayı öğretebilmektir. 
Gönüllülüğün esasına gönülden inananlara sesleniyorum. İyi ki Varsınız?

5 ARALIK DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN.

Ahmet ABALI
Bartın Proje Ekibi Başkanı

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör