×
Fatma Gülbahar Ekinci
 bilgi@sorged.org
 12.04.2016
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 5236 kez okundu

Merhaba, Ben Fatma Gülbahar Ekinci. Geçen yıl Sorgun Anadolu Lisesi dil bölümünden mezun oldum. Üniversite sınavında istediğim bölümü tutturamadığım için bir sene daha hazırlanmak istedim. Yeniden hazırlanma süreci benim için zor bir süreçti çünkü bir senemin bomboş geçeceğini düşünüyordum. Sınava hazırlık için özel ders alıyordum. Sorgun gibi bir yerde dil öğrencisi olarak kendini geliştirmemin çok zor olacağını düşünüyordum çünkü öğrendiklerimi tekrar edecek, pratik yapacak bir ortamım yoktu ve üniversiteye gidene kadar bu imkanı yakalayamayacağımı düşünüyordum. Ama öyle değilmiş. Halil beyi ve projelerini çok önceden duymuş ve facebooktan takip etmeye başlamıştım. Ama projelere katılmak için ne özgüvenim ne de Halil beye gitmek için cesaretim vardı ta ki benim gibi bi arkadaşımın sitedeki yazısını okuyana kadar. Beni cesaretlendirdi ve hemen aileme danışıp Halil beye mesaj attım ve bi kaç gün içinde görüşmeye gittim.

Halil beyle olan görüşmemizde ona dil öğrencisi olduğumdan özel ders aldığımdan bahsettim. O görüşme beni o kadar motive etti ki dernekten çıktığımda hayatımın değişeceğini Sorgun gibi küçük bir ilçede bile kendimi geliştirmemin mümkün olduğunu anladım ve bir işe yarayacağını bilmek bile o anda bile bir özgüven getirdi bana. O günden sonra Halil beyle internet üzerinden iletişimdeydik. Mart ayında Halil bey bana Nisan ayının başlarında gerçekleşecek olan projeye katılıp katılmayacağımı sordu. Projeye katılım koşulu 18 yaşını geçmek ve İngilizce bilmekti ve özel ders aldığımı bildiğinden bu projenin benim için çok yararlı olacağını düşünmüş ve beni çağırdı ben de tabi ki hemen kabul ettim.

Proje başladığında yaptığımız etkinliklerle birbirimizle hemen kaynaştık. Ülkeler birbirinden farklıydı ancak o ortamdaki samimiyet bana sanki yıllardır hepimiz tanışıyormuşuz hissini verdi. Proje hiç ummadığım bir şekilde ilerliyordu. Çünkü ben çok resmi bir ortam beklerken çok samimi ve eğlenceli bir ortamla karşılaştım. Projemizin adı Gençler Kariyer ve İstihdam Konuşuyordu ve katılımcılarımızın hepsi Avrupa’dan geliyordu. Avrupa bize her zaman mükemmel bir yer mükemmel işleyen kanunlar mükemmel bir kıta olarak anlatılıyordu. Ama aslında öyle olmadığını onlarında ülkelerinde bizim ülkemizdeki sorun olduğunu görmüş olduk. Projemiz kariyer ve istihdam üzerineydi ve kalabalık bir ekip olduğumuz her meslekten insanlar vardı ve her mesleğin karşılaştığı zorluklar gençlerin nasıl cv hazırlaması devletin ne gibi konularda destek olmasını hatta ne gibi şeyler yapmamayı mesleki seçimde kimlerin etkili olduğunu olumsuz etki eden insanlarla gençlerin nasıl başa çıkmasına dair aklınıza gelebilecek her şeyi. Ancak sadece proje hakkında bilgiler edinmedik sürekli kültür alışverişinde bulunduk. O kısacık zamanda bile o kadar çok farklı kültürel bilgi edindim ki bunlar yıllarca kitap okusam bile edinemeyeceğim bilgilerdi .

Şunu da eklemek isterim ki dil öğrencisi olduğum için İngilizce öğrenmeye çalışıyorum ancak eğitimcilerimizden Çağlar abi bana dil öğrenmenin gerekçelerinin yalnızca kelime bilmek gramer bilmek ya da konuşabilmek değil o dilin kültürünü de bilmek gerektiğini bu dördü tamamlandıktan sonra öğrenmenin tam olarak sağlandığını söyledi. Bu söz projeye katılmamış biri için çok normal bir şey gibi gelebilir ama eğer bir projeye katılırsanız ne demek istediğini anlayacaksınız.

Son olarak projeden önce birçok ön yargım ve asla taviz vermeyeceğim şeyler vardı. Ama projeden sonra hepsi yıkıldı. İnsanın insan olduğunu dil, din, ırk fark etmediğini çok etkili bir şekilde anladım. Küçücük bir ilçede bir ilçede bile bu muhteşem projede yer almamı sağlayan Halil beye teşekkürlerimi borç bilirim. Sevgiyle kalın…

Fatma Gülbahar Ekinci

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör