×
Muhammet ŞİRİK
 bilgi@sorged.org
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2760 kez okundu

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın başlatmış olduğu bu proje sayesinde gençler farklı illerde, farklı kültürlerle, farklı kişilerle bir arada kalma fırsatı buluyor. Daha önce "Gönül Köprüsü" şimdilerde ise "Seyyah Ulu Çınarın İzinde, Gençlik Treni, Liderlik Kampları" vs. bunun gibi projelerle gençleri gönüllerince anlamlı, olumlu, tozutmadan eğlendiren projeler üretmeye devam ediyor.

Evet, GSB iyi işler yapıyor. Ama bununla yetinmemelidir. Çünkü Avrupa ülkelerinde böyle projeleri dahi yapmıyorlar. Onlara çerez niyetine geliyor. Ama olsun böyle projeleri küçümsememek gerekir. Çünkü şimdi iktidardaki partiden önceki dönemlerde böyle projeler sayesinde il dışına çıkan benim tahminim çok çok azdır.

Gençleri anlayan onlara yön veren bir bakanlığın olması ne güzel bir şey değil mi? Gençleri sadece spor ile değil ve bu tür projelerle vatandaşlık bilincini aktif bir insan olmayı hedef edinmiştir. Elimizdeki bu bakanlığı sadece projelerle değil başka etkinliklerle kullanmalıyız. Böyle projeler sayesinde belki ileride önemli bir makama gelmemekte engel teşkil etmiyor.

Bu proje sayesinde Güneydoğu ve Doğu Anadolu'daki birçok genç ve aile cebinden bir kuruş bile harcamadan, hiçbir ücrete tabi tutulmadan üstüne ek bir ücret dahi ödeyen GSB'nın yapmış olduğu bu proje sayesinde belki ömürlerinde ilk defa il dışına çıkma fırsatı buluyorlar.

Bu proje sayesinde gençler GSB'na bağlı olan illerindeki Gençlik Merkezlerine kayıt yaptırmak için akın etmiş durumdalar. O kadar yoğun bir istek var ki genç bulmak da dahi Gençlik Merkezleri sıkıntı çekiyorlar. Daha ne olsun gençler Gençlik Merkezleri'ni doldurun insanlar genç görsün.

O zaman böyle projeleri fırsat bilip çocuklarını GSB'nın emin ellerine bırakabilirler. Hiç tereddüt etmeden güvenli hocalar eşliğinde bir gezi veya kamp süresince hocalar nezaretinde kalacaklarından şahsen emin olabilirler.

Seyyahlı Gençleri hiç sıkmadan, boşa vakit geçirmeden, hep öğrenerek eğlendirmeyi hedef edinen gezi veya kamp programları da şahsen takdire şayan kalır. Bu sayede Gençler bir günün nasıl öğrenek dolu dolu geçtiğinin farkına varacaklarıdır.

Çünkü benim anlatmama bile gerek duymadığım bir konu gençlerimiz her gününü boşa sarf etmek için ellerinden gelenin fazlasını yapıyor ve bilgisayar başında saatlerce boşa vakit geçiriyor. Bu proje sayesinde ne kadar boşa vakit geçirdiklerini, uzun süre dış hayatı görmediklerini ve hep mahkûmmuş cağsına kaldıklarını kendileri bile fark edecek. Böylece aktif bir vatandaş olduklarının bilincine varacaklar.

Seyyahlı Gençler gezi ve kamplar süresince özellikle son gün yani veda gecesi etkinliklerinde kamp programına bağlı kalmadan kendi kafalarına göre ama fazla tozutmadan veda gecesi etkinliklerinde gönüllerince eğleniyor.

Evet, Gençler benim bu proje hakkında anlatacaklarım bu kadar. Böyle projeleri kaçırmayın. Sürekli GSB'nı ve Gençlik Merkezlerini takip etmeye devam edin. Esenle...

Muhammed ŞİRİK

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör