×
Hayaller Başlangıçta İmkansız Görünür.
Mürşide Olcay
 bilgi@sorged.org
 1.05.2019 22:49:34
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1445 kez okundu

Merhabalar ben Mürşide Olcay. Ankara Üniversitesi Matematik (İngilizce) bölümü öğrencisiyim. Sizinle bu yazımda SORGED'in desteğiyle Erasmus + kapsamında 8-14 nisan 2019 tarihleri arasında Never Stop Starting Projesi  ile Portekize gitmem hakkındaki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle bana bu fırsatı sunan ve bu güzel deneyimi yaşamamı sağlayan SORGED hakkındaki deneyimlerimle  başlamak istiyorum. Gerçekten Yozgat 'a kattıkları ve gençlere sundukları bu ve diğer bütün güzellikler  için çok teşekkür ederim. Ben SORGED'le 2018 yazında Instagram aracılığıyla tanıştım. Sonrasında kurslar ve kulüpler açtıklarını öğrendim ve İngilizce Konuşma Kulübüne üye oldum. Bu sayede daha yakÎnen tanımış oldum. Gerçekten Yozgat'ın gelişmesi için çalışan başka hiçbir amaç gütmeyen bir dernek olduğuna şahit oldum. Ardından Mart 2019 un ilk günlerinde yine Instagram'da gördüğüm ilan üzere mesaj yazdım ve onlar da bana dönüş yaptı. Önce o tarihler arasında uygun olup olmadığımı sordular sonra da İngilizce olarak şartlar hakkında beni biraz mülakata tabi tuttular  ve beni buna göre seçtiler.

Bu arada değinmek istediğim bir şey var ki genelde bütün yazılarda buna benzer şeyler yazılmış ama bu bir gerçek ve benim de en çok değinmek istediğim konulardan birisi şu ki insanlara Yozgat'ın bir derneği sayesinde yurt dışına gideceğimi söylediğimde herkes önce bir gülüyor sonra emin misin, aman sakata gelme sonuçta Yozgat'ın derneği, Yozgat'ta böyle bir dernek mi varmış gibi söylemlerle biraz kafa karışıklığı oluşturuyorlardı ama elbette bunların hepsi yersizdi çünkü evet Yozgat'ın bir derneği vardı, gençliğin sesi oluyordu ve gayet de güvenilirdi ayrıca bilmeyenler için söylemeliyim ki SORGED İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir dernek. SORGED'le gurur duyuyorum ve tekrar tekrar teşekkür ederim.

Yolculuk sürecim hakkında konuşmak gerekirse ben gidişi iptal olan başka bir katılımcının yerine seçildiğim için hazırlık yapmak için biraz daha az zamanım oldu, bu yüzden de bilet alma ve hazırlık aşaması biraz daha yorucu oldu ama şunu demem gerekir ki gerçekten bu yorgunluğa değdi. Türkiye'den bilmem kaç km uzaklıkta Avrupa'nın farklı ülkelerinden insanlarla buluşma ve tanışma fırsatına sahip olmak gerçekten tarifi zor, çok güzel bir deneyimdi. Ayrıca Tomar gibi yeşilliği, parkları, şelalesi, tarihi evleri, kalesi, ve minarettesi :) ile küçük, tatlı, sevimli ve gerçekten görülmesi gereken bir şehirde bir araya geldik.  Çevre hakkında bilinçlenmemiz için oynadığımız oyunlarla ve aralarda bulduğumuz boş vakitlerde de gezebildiğimiz kadar gezdik.:)

Portekiz'in ev sahipliğinde bir araya geldiğimiz bu proje sayesinde yabancı dostlarımız ve ülkeleri hakkında çok şey öğrendik ve onların da Türkiye ve kültürümüz hakkındaki sorularını büyük bir zevkle cevapladık. Türk mutfağına ilgileri büyüktü ve Türk yemeklerini çok sevdiler. İntercultural gecesinde kına gecesi düzenleyip insanların ellerine kına yakmamız, sonrasında da Türk kahvesi yapıp ikram etmemiz ve fal hakkındaki komik muhabbetlerimiz çok hoşlarına gitti. Aynı şekilde bizim için de Portekiz'in, Bugaristan'ın, Macaristan'ın, İtalya'nın ve Polonya'nın kültürlerini tanımak ayrı ayrı çok hoştu.

 Bize, inanışımıza ve ihtiyaçlarımıza çok saygılıydılar ve bu konuda pek bir sorun da yaşamadık. Domuz eti yemediğimiz için hergün bize özel vejetaryen menü hazırladıkları veya bazı oyunlarını bizim yapabileceğimiz şekilde dönüştürdüklereri gibi anlayışlı ve nazik tavırları için de ayrıca teşekkür ederim.

Bulgarlar'ların Türk dizileri ve müzikleri hakkındaki bilgileri ve bizlere 'komşu' diye hitap etmelerini ,  Polonyalılar'ın kendi ülkelerini büyük heyecanla anlatmaları ve söyledikleri müzikle bize neşe katmalarını, İtalyanlar'ın Türkiye ve İslam hakkındaki bilgileri ve bu konudaki sorularını ve bize Hristiyanlığı anlatmalarını, Portekizliler'in o güzel ev sahipliklerini ve kafalarına taktıkları kültürel çiçeklerini, Macarlar'ın canayakınlığını ve Türkiye sempatilerini hiç unutacağımı sanmıyorum. Başta  hep yanımda olup beni her zaman dualarıyla destekleyen ailem olmak üzere, SORGED'e, değerli ekip arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör