×
Sürdürülebilir Gelecek: Gençler İçin İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Eğitimi
 8.07.2023 19:10:11
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1017 kez okundu

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından 13-14 Temmuz 2023 tarihlerinde "Sürdürülebilir Gelecek: Gençler İçin İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Eğitimi" düzenlenecektir.

"İklim değişikliği eğitimleri gençler için son derece önemlidir. Gençler, iklim değişikliğinin geleceklerini doğrudan etkileyeceğinin farkındadır ve sürdürülebilir bir gelecek için harekete geçmek adına kendilerini geliştirmektedir. İklim değişikliği eğitimleri, gençleri bilinçlendirirken, iklim adaletine duyarlılık sağlar, aktif vatandaşlık ve katılımı teşvik eder, yaratıcılık ve yenilikçiliklerini destekler ve gençlerin toplumda bilinçlendirme yapmalarını sağlar. Gençlerin, iklim değişikliğiyle ilgili bilgileri paylaşarak, liderlik rolü üstlenerek ve sürdürülebilir çözümler üreterek dönüşümü tetikleme güçleri vardır."

Sorgun Gençlik Derneği tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Gelecek: Gençler İçin İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Eğitimi” gençlerin iklim değişikliği konusunda farkındalıklarını geliştirmelerine destek sağlarken yaygın eğitim teknikleri ile gençlerin aktif katılımını sağlamakta ve uluslararası iyi uygulama örneklerini içermektedir.

Bu eğitim programı, katılımcıların sürdürülebilir kalkınma amaçlarını, iklim değişikliğini, atık yönetimini ve dijital temizlik hareketini öğrenmelerini, doğada gözlem etkinlikleri aracılığıyla çevresel unsurları deneyimlemelerini ve atölye çalışmalarıyla katılımcıların fikir paylaşımı yaparak eylem planları oluşturmalarını sağlamak için düzenlenmiştir. Bu yöntemle, hem teorik bilgi edinimi hem de pratik uygulamalarla öğrenme deneyimi sağlanacaktır.

Eğitmen Cengiz KASAK kimdir?

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden 2022 yılında mezun olmuştur. 2012 yılından beri sivil toplum çalışmalarına katılan Cengiz Kasak, Gençlik ve Spor Bakanlığında Proje Çalışanı olarak çalışmaktadır. 2018 yılında Sivil Yaşam Derneği ile Gençlik alanında çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Sivil Yaşam Derneği bünyesinde Ankara Yerel Kurulu Dış İlişkiler Direktörlüğü, Ankara Yerel Kurul Başkanlığı, Sivil Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü, Eurodesk İrtibat Kişisi ve Ekolojik Okuryazarlık Eğitmeni olarak çalışmalarda bulunmuştur. 53 şehirde verdiği Ekolojik Okuryazarlık Eğitimi ile 1000'den fazla gence ulaşmıştır. 2018 yılında Let's Do It Türkiye Ankara İl Temsilcisi, 2019 yılında Let's Do It Türkiye İç Anadolu Bölge Direktörü ve 2020 yılı itibariyle Let's Do It Türkiye Ülke Koordinatörü olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2022 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde hayata geçirdiği Vizyon Kulübü'nün koordinatörü olarak görev almaktadır. 2022 Temmuz itibariyle Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Proje Biriminde görevlendirilmiştir. Cengiz Kasak çevre ve gençlik alanında birçok proje koordine etmiş ve yönetmiştir.

Eğitim 2 gün sürecek olup, eğitim başlıkları şu şekildedir:

EĞİTİMİN 1.GÜNÜ AYDINCIK KAZANKAYA KANYONUN'DA DÜZENLENECEK.

* Tanışma ve Takım Geliştirme Oyunu (Doğa Tombalası)

* Ekoloji Nedir?

* Üretim ve Tüketim Değişimi

* Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına Genel Bir Bakış

* Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın tarihçesi ve önemi

* Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Atölye Çalışması (Model Dizayn Etme)

* Doğayla İnsan Arasındaki Bağlantı

* İnsanın Gezegen Üzerindeki Etkisi

* Ekolojik Ayak İzi (Ölçüm ve Değerlendirme)

* Doğada Gözlem Etkinliği

* Toprak ve Bitkiler Atölyesi

* Doğa Yürüyüşü

EĞİTİMİN 2.GÜNÜ YOZGAT ÇAMLIĞI MİLLİ PARKI'NDA DÜZENLENECEKTİR.

* Atık yönetimi ve sürdürülebilirlik ilişkisi

* Atık üretiminin azaltılması ve kaynakların verimli kullanımı

* Atık ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçleri

* Geri dönüşümün ekonomik ve çevresel

* Dijital temizlik hareketinin tanımı ve amacı

* Elektronik atıkların yönetimi ve yeniden kullanımı

* E-atık geri dönüşüm süreçleri ve yöntemleri

* Sürdürülebilir dijital uygulamalar ve yeşil teknolojiler

* Politika Süreçleri ve Gençler

* İklim Politikaları Neden Önemlidir

* SORGED İklim Uyum Planının Hazırlanması

* İklim değişikliğine genel bir bakış

* İklim değişikliği nedenleri ve etkileri

* Küresel ısınma ve sera etkisi

* İklim değişikliğiyle mücadelede bireylerin ve toplumun rolü

Eğitime ait detaylar şu şekildedir:

* Eğitim 10.00'da başlayıp, 17.00'de sona erecektir.

* Eğitim ücretsiz olup, Dijital Katılım Belgesi verilecektir.

* Sorgun ve Yozgat'tan katılacak gençlerimiz için ücretsiz servisimiz olacaktır.

* Katılımcıların öğle yemeği, çay, kahve ve ikramlar ücretsiz karşılanacaktır.

Son başvuru tarihi: 11 Temmuz 2023 Saat 20.00

Kontenjan 25 katılımcı ile sınırlıdır. Kontenjanının dolması ile başvuru formu kapatılacaktır. Dolayısıyla lütfen başvurunuzu en kısa sürede yapınız. Başvurusu olumlu olan katılımcılara eğitim hakkında SMS gönderilecektir.

Katılmak için ⏩ bu formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Projeler ve eğitimlerimizden haberdar olmak için Telegram grubumuza katılabilirsiniz. Katılmak için lütfen buraya tıklayınız...

Bütün sosyal medya hesaplarımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör