×
Erasmus+ Spor
 23.02.2020 20:39:06
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 4070 kez okundu
Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Erasmus+ Spor programı kapsamında, Sorgun Gençlik Derneği koordinatörlüğünde, İspanya Universidad Catolica De Murcia (UCAM), İtalya CEIPES ve Sakarya KAR-GENÇ kurumları ortaklığında yürütülen “Integration of Refugees Through Sport” başlıklı proje açılış toplantısı 19-22 Şubat 2020 tarihlerinde Sorgun’da düzenlendi.

TÜRKİYE’DE ONAYLANAN 8 PROJE ARASINDA

Avrupa Birliği ülkelerinden toplamda 766 proje başvurusu yapılmıştır. 766 projeden sadece 144 proje onaylanmıştır. SORGED 144 proje arasında ve Türkiye onaylanan 8 proje arasına girerek büyük başarı elde etmiştir. Projemizin sözleşmesini Avrupa Komisyonu ile imzaladık. Proje faaliyetleri 01.01.2020 tarihinde yürütülmeye başlandı. Projemizin toplam süresi 12 ay. Proje kapsamında Sorgun, İspanya, İtalya ve Sakarya'da olmak üzere toplamda 5 toplantı düzenlenecek.

PROJENİN AMACI

Projemizin amacı dezavantajlı grupların spor ile sosyal uyumunu sağlamak. Bunun için farklı ülkelerin eğitim yöntemleri ve yapılan çalışmalar incelerek bir rehber ve eğitim modülü ortaya çıkarılacak. Bu çıktıları spor eğitmenleri, spor yöneticileri, eğitmenler, spor koçları, beden eğitimi öğretmenler ve ilgili kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları ile paylaşılacak.

İLK TOPLANTI 20 ŞUBATTA YAPILDI

19-22 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleştirilen toplantıda proje süresince yapılacak faaliyetler hakkında detaylı planlamalar yapıldı. 20 Şubat Sorgun Şehit Ahmet Alan Anadolu Lisesinde Kastamonu Üniversitesi Öğretim üyesi Onur Mutlu YAŞAR, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cemal ÖZMAN, Sakarya Üniversitesi Araştırma görevlileri Esra CÖMERT ve Merve Nur YAŞAR Sporda Kariyer Planlaması üzerine seminer verdi.

İSPANYA VE İTALYA’DAN PROFESÖRLER KATILDI

İspanya Universidad Catolica De Murcia (UCAM) katılımcıları Prof. Alejandro Leiva ve Prof. Lourdes Merono, İtalya CEIPES katılımcıları Saramaria Cicero ve Marta Galvano ise kendi ülkelerinde yapılan spor faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Sorgun Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Levent TUNCER ilçede yapılan spor faaliyetleri hakkında detaylı bilgi vererek sporda başarılarını anlattı.Son olarak Efeler Liginde bulunan Sorgun Belediye Spor Başkanı Ergin GÜL ise Voleybol takımının çalışmaları hakkında katılımcılar bilgilendirmelerde bulunarak katılımcıların sorularını cevapladı. 

KATILIMCILARA YOZGAT GEZİSİ DÜZENLENDİ

21 Şubat 2020 tarihinde ise Yozgat kültür gezisi düzenlendi. Katılımcılara Yozgat Çamlığı Milli Parkı gezdirilerek park hakkında bilgilendirme yapıldı ve yöresel yemekler tattırıldı.

BOZOK ÜNİVERSİTESİ BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR MESLEK YÜKSEK OKULU ZİYARET EDİLDİ

Öğleden sonra Yozgat Bozok Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu ziyaret edilerek ilgili öğretim üyelerinden bilgiler alındı. Öğrencilerle katılımcılar buluşturularak İspanya ve İtalya ülkelerinde spor alanında yapılan çalışmalar hakkında soru cevap yapıldı. Ayrıca öğrenciler Erasmus+ staj ve bu ülkelerde kendi alanlarında nasıl eğitim alabilecekleri konusunda bilgiler verildi. Son olarak Bozok üniversitesi öğrencilerle Voleybol maçı yapıldı.

Projenin ikinci toplantısı 03-06 Haziranda İspanya’da yapılacak.

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör