×
Unutmayın, uzun yolculuklar tek bir adımda başlar.
Ali Mert GÖREN
 bilgi@sorged.org
 4.03.2019 23:19:30
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3595 kez okundu

Merhaba. Ben Ali Mert GÖREN. Bozok Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunuyum. Mezun olduktan sonra DGS sınavına hazırlandım fakat yerleşemedim. Sonra hayata bir yerlerden başlamam gerektiğini düşündüm. Ama sanki benim gözümde hep büyük engeller vardı.

Hep içimde eğitimlere, etkinliklere katılma isteği vardı. Ama ne yazık ki, işitme problemimden dolayı işitme cihazı kullanıyordum. Bu yüzden “Ya insanlar benim konuşmamı anlayamazsa ya insanları net duyamazsam.” diye kendime güvenemiyordum. İnsanlara kendimi nasıl ifade edeceğim diye üstümdeki kara bulutlarla yaşardım. Zihnimdeki soru işaretlerinden biraz da olsa kurtulmak için müzik dinlerdim. Sonra kendi kendime dedim ki engelleri yıkmadan, küçük bir adım dahi atmadan hayallerime ulaşamam.

Ve bir gün SORGED’in sayfasında bilgisayar işletmenliği eğitim başvurusu olduğunu gördüm. Ardından beni zaten seçmezler düşüncesi ile beklentisiz bir şekilde başvurumu yaptım. Sonra akşamüstü “Ali Mert, kursa seçildiniz.” diye aradıklarında çok heyecanlandım ve mutlu oldum.

Bilgisayar kursuna gittiğimde hayatımda büyük yer edinen ve şimdi benim için en değerli olan insanlardan biri ile tanıştım. Bana SORGED’in ne olduğunu, nasıl çalışmalar yaptığını, gönüllülüğün ne demek olduğunu anlattı. Ve ben o gün daha çok meraklandım. Acaba bende gönüllü olabilir miyim diye düşündüm.
Ve bir gün o değerli insanla birlikte kurs çıkışında SORGED’e gittik. Beni Dernek Başkanımız Halil UĞUZ’la tanıştırdı. Halil abi SORGED’in kuruluşu, projeleri ve gençlik çalışmaları hakkında pek çok şey anlattı. Eve gittiğimde kendi kendime dedim ki SORGED tam benlik bir yer. Neden mi? Çünkü bir şeyleri başarmak istiyordum ve bu başarıya ulaşmak için SORGED’in bana çok şey katacağını düşündüm.

İşitme engellilerin yaşadığı sıkıntıları, zorlukları ve insanların onlara nasıl yaklaştığını en iyi bilenlerden biriyim. Çünkü bu güne kadar çok şey yaşadım. Ama ALLAH’a şükür şimdi iyiyim ve güçlüyüm. İlerde işitme engelliler için bir çalışma yapmayı hayal ediyor ve umut ediyorum. Fakat şunu biliyorum ki hayaller hemen gerçekleşmez, bir yerden başladığında, öğrenmeye devam ettiğinde, kendini geliştirdiğinde zamanla gerçekleşecektir. SORGED’e adım atarak aslında hayallerime adım attığımı biliyorum. SORGED ailesine katılma sebeplerimden biri de bu aslında.

ŞİMDİ ASIL KONUYA GELELİM. SORGED BANA NE KATTI?
Kıymetli pırıl pırıl insanlar tanıdım ve dostluklar kurdum, hepsi hayatıma renk kattılar. En önemlisi SORGED sayesinde özgüven, cesaret, sevgi, birlik ve beraberlik duygularını daha çok tattım. Katıldığım eğitimler ve etkinlikler sayesinde zaman geçtikte kendimi geliştirdiğimi fark ettim.

Toplum içinde konuşmakta zorlanan ben, şu anda insanlar içinde rahatlıkla bulunan, sunumlar yapan ve kendine güvenerek konuşan biri hâline geldim.

Çoğu zaman bir işe nasıl girebilirim, mülakatta kendimi nasıl ifade edebilirim, nasıl konuşurum diye düşünüp korkardım. ???? Bir gün SORGED’te iş kulübü eğitimi olduğunu duydum ve ben de katıldım. Benim için çok önemli olan cv hazırlama, mülakat teknikleri, swot analizi gibi pek çok bilgi ve beceriyi öğrendim. Bu eğitimden aylar sonra internette bir iş ilanı gördüm ve elim titreyerek başvurumu yaptım. İki gün sonra beni aradılar ve mülakat için çağırdılar. Bozok Teknopark’ a iş görüşmesine gittiğimde hayatımda ilk defa bu kadar çok rahat olduğumu hissettim. Mülakatım da çok iyi geçti. Mülakattan bir iki hafta sonra seninle çalışmak istiyoruz diye aradılar. Artık 1-2 ay deneme süresinden sonra sürekli olarak çalışacağım bir işim var. Ondan sonrası NASİP artık...

Unutmayın, uzun yolculuklar tek bir adımda başlar.

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör