×
Yurt dışına bir biletiniz var ''SORGED'den''
Ayşegül BULUT
 24.04.2019 21:53:04
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3214 kez okundu

Merhabalar ben Ayşegül. TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesinde biyomedikal mühendisliği öğrencisiyim. Bu yazımda sizlere Sorgun Gençlik Derneği ile nasıl tanıştığımdan ve bana Erasmus+ ile sunduğu mükemmel bir projede kazandığım unutulmaz deneyimlerimden bahsedeceğim.

Bu senenin başlarında daha önce bilmediğim erasmus+ gençlik değişimleri programını katıldığım bir konferans sayesinde öğrendim. İşte o an başladı her şey. Kafamda bir çok güzel hayal bir o kadarda soru vardı. ' projeleri nerden bulabilirim? , acaba ailem bu duruma ne diyecek? , gerçekten tüm masraflar karşılanıyor mu , nasıl güvenebilirim ki onlara ? ....' gibi bir çok soru. Sizin de bu tarz sorularınız varsa hadi o zaman birlikte cevaplayalım onları.

Proje instagramda çıktı karşıma. Tarihleri bana uygun olduğu için dikkatimi çekti. Daha sonra projenin asıl duyurusunun yapıldığı SORGEDin instagram sayfasına ulaştım. Yani SORGEDle de instagram aracılığı ile tanıştım. Yozgatlı olmama rağmen böylesine etkin ve aktif bir dernek olan SORGEDi daha önce duymamıştım. SORGEDle daha da geç olmadan tanıştığım için çok mutluyum. Projeye hemen başvurmadım. Çünkü kafamdaki o soruların özellikle ‘güvenirlilik' ile alakalı olan soruları cevaplamam gerekiyordu. SORGEDi araştırdım, şu an benimde yazıyor olduğum bu yazıları okudum, yapmış olduğu faaliyetlere baktım, SORGEDi bilen etrafımdaki insanlarla iletişime geçtim, kısacası sordum soruşturdum J. Bu araştırmalarım sonucunda SORGEDin tam anlamıyla güvenilir aktif, gençlik ve ülkesi için çalışan gurur duyulması gereken bir kurum olduğunu tüm kalbimle söyleyebilirim. Ve projeye başvurdum. Yapılan mülakat sonucu kabul edildiğimi SORGEDin internet sitesinde gördüğümde yaşadığım o sevinci size anlatamam. İlk başvuru, ilk kabul , ilk deneyim ve benim için açılan yepyeni bir kapı. Nisan ayında olacak proje için sonuçlar Ocak ayında belli oldu . Proje grubu kuruldu. Bu uzun süre boyunca takım arkadaşlarımı daha iyi tanıma fırsatı buldum. Yapılan toplantılarla bilgilendirildik ve tüm sorularımız cevaplandı. 

Tüm hazırlıklar tamamlandı ve yolculuk başladı. Rotamız Portekiz... Uçağımız Frankfurt aktarmalı olduğu için Frankfurt u gezme fırsatı da bulduk J. Projemiz Portekiz in Tomar şehrindeydi. Projemizin konusu kapsayıcı çevresel sorunlardı. Yeri geldi dönüşüm malzemeleriyle yeni eşyalar yaptık yeri geldi münazaralar, sunumlar yaptık. Ülkemizin çevre politikasını tanıttık.  Günlerim çok eğlenceli ve dolu dolu geçti. Benim en sevdiğim zamanlar ise kültür geceleriydi. Her ülke kendi kültürünü tanıtıp oyunlar oynattı. Daha sonrasında ise kültürel lezzetlerini sergilediler. Ben ve ekip arkadaşlarımda ülkemizi ve lezzetlerini en iyi şekilde tanıttık. Hatta küçük bir kına gecesi bile yaptık J. Mutfağımızın ve kültürümüzün sahip olduğu görkemi onlara tanıtmak bizi çok gururlandırdı.

Birçok yeni arkadaşım oldu portekiz,polanyalı,italyan,bulgar ve macar J. Dinimle ve giyinişimle alakalı çok fazla soru aldım. İslâmiyet ve türklükle alakalı yanlış bildikleri ve merak ettikleri sorulara içtenlikle cevap verdim. Aynı şekilde bende onların dinlerini ve kültürlerini daha ayrıntılı öğrendim. Birbirilerimizle paylaştığımız tüm bilgiler ve vakitler bu projelerin önemini bana bir kez daha göstermiş oldu. Her insan bambaşka bir dünya kendi içinde. Kurulan uluslararası arkadaşlık bağları, tanıdığın bambaşka kültürler ve insanlar size yepyeni kapılar ve düşünceler kazandırıyor. Bunların hepsi paha biçilmez deneyimler.

İyi ki SORGEDi tanımışım ve iyiki SORGEDliyim. SORGEDe, yaşadığım bu güzel deneyime anahtar olduğu için çok teşekkür ederim. Bana çok güzel kapılar açtı. Sizde hiç vakit kaybetmeden SORGED ailesinin bir ferdi olmalısınız. O zaman ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Şimdiden ailemize hoşgeldiniz J Birgün SORGEDde karşılaşmak dileği ile...

Ayşegül Bulut

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör