×
Berad BÖLÜKBAŞI
 bilgi@sorged.org
 28.08.2016
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2815 kez okundu

Polonya yolculuğu zorlu ve bir o kadar da eğlenceli geçti benim için. Yeni arkadaşlıklar, farklı kültürler, farklı yemekler... Yolculuk sırsında neler yaşadığımızı sizlere kısaca özetleyeceğim...

Abimin tavsiyesi üzerine Sorgun Gençlik Derneğini takip etmeye başladım. Yurt dışına çıkıp farklı kültürden insanlarla tanışmak benim için her zaman imkansız gibi gelirdi. Ama bu projelerle hiçte zor olmadığını bizzat yaşayarak gördüm.

Liseden yeni mezun olmuştum ve sıkıntılı bir yılın sonunda LYS'ye sınavına girdim ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünü kazandım. Bu zor sürecin sonunda bu projeye katılmam benim için büyük bir şanstı. 

Projeye katılmadan önce sizlere yaşadığım zorluklardan bahsetmek istiyorum. Babam memur olduğu halde Yeşil pasaport alamadım. Çünkü liseden mezun olmuş ve öğrenciliğim sona ermişti. Pasaporta başvurduğumda yoklama kaçağı çıktığımı öğrendim. :) Bu benim için büyük bir talihsizlikti. Neyse ki karakola ve  askerlik şubesine giderek durumu hallettim. Ülkemizin AB ülkesi olmadığından dolayı Vize almam gerekiyordu. Ayrıca öğrenci olmadığım için Pasaport ve vize için ekstra ücret ödedim. Bunlar yaşadığım sorunların birkaçıydı ama şunu da kabul etmem lazım ki bu zorlukların her biri benim için gerçek  birer tecrübe oldu. 

Bütün sorunları atlatıp yolculuğa basladığımızda ve arkadaşlarla tanıştıktan sonra  yolculuğun iyi olacağını anlamak zor olmadı.Gerçekten proje süresince iyi arkadaşlıklar kurdum ve hala bu arkadaşlarla irtibat halindeyim.

Polonyaya vardığımızda bizi gayet sıcak karşıladılar ve herkesle tanışma imkanı bulduk.Bu sırada İngilizcemin yeterli olmadığını düşünmeye ve açıkcası biraz endişelenmeye başladım. Fakat sonraki günler  gösterdi ki biraz çabayla ve biraz yardımla anlaşmak hiçte zor değildi.

Projenin benim için bir diğer önemli yanı ise Mimarlık okuyacağım için haliyle farklı yapıları görüp incelemekti. Gerçekten çok şanslıyım çünkü program süresince kaldığımız yer  yerel mimarisi ile ünlü Zakapone idi. Doğa ile iç içe bir yaşam ve harika evler gördük. Bunun yanında bizi Krakow’a gezmeye götürdüklerinde şehrin ünlü yapılarını ve hatta kiliselerden birinin içini gezmek için fazlasıyla zaman buldum.

Gerçekten Sorgun'da yaşayan bir genç olarak Sorgun gibi küçük bir ilçede bu tür projeleri gerçekleştirmek ve gençler için birşeyler yapmanın çok zor olduğunu gördüm. Bu projede yer almamı ve projeye katılıp bu tecrübeleri edinmeme vesile olan Sorgun Gençlik Derneğine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 

Berad BÖLÜKBAŞI

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör