×
Haydi gönüllü olmaya! - Let's be Volunteers!
Berkay KAYHAN
 bilgi@sorged.org
 15.07.2018 21:47:02
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1931 kez okundu

Merhabalar,

İsmim Berkay Kayhan. İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. 3 yıldır da Sorgun Gençlik Derneği’nde gönüllüyüm. Bu 3 yıllık süre zarfında birçok değişim projesine ve eğitime katıldım.

25 Haziran - 03 Temmuz 2018 tarihleri arasında Fransa’nın ST Julien bölgesinde gerçekleşen “VolunTeam” isimli eğitim kursuna yine derneğimizi ve ülkemizi temsilen katıldım. 25 Haziran'da Istanbul’dan ayrılarak Fransa’nın Lyon kentine ulaştık. Proje başlangıcı ertesi gün olduğu için bir günlük de olsa Lyon kentini gezme fırsatı elde ettik. Ertesi gün ST Julien bölgesine ulaştık ve projemiz başladı.

Proje süresince gönüllülük, iş birliği , liderlik , motivasyon gibi konularda partner ülkeler olan Estonya, Romanya, Fransa, Portekiz, İspanya’dan katılımcılar ile fikir alışverişinde bulunduk. Aynı zamanda bölge ormanın içerisinde konumlandığı için Trekking gibi doğa sporları da yapma imkânı da elde ettik ve bölgede yaşayan yerel halkla iletişim kurduk. Kültür gecesi yaparak Türkiye’den Lokum, helva gibi kültürümüzde geniş yer kaplayan yiyeceklerin tanıtımı ve Türk kültürü hakkında görsel destekli sunum yaptık, katılımcı ülkelerin kültürleri hakkında da bilgi sahibi olduk. Ülkelerin genel sorunları hakkında fikir alışverişinde bulunarak kendileriyle doğrudan iletişim kurma imkânı elde ettik. Derneklerimizde gönüllük faaliyetini yaygınlaştırma, iş birliği içerisinde bulunmayla ilgili sunumlar yaptık ve ortak kararlara vardık.

Kişisel gelişim anlamında da zaman yönetimi, takım yönetimi, iletişim, kendine güvenme ve sunu yeteneklerimizi geliştirme imkânı bulduk ve bu, benim gibi iş dünyasına adım atmasına aylar kalmış bir birey için önemli bir fırsattı.

Bu eğlenceli ve faydalı eğitim kursunu deneyimlememize aracı olan, kişisel gelişimimize pozitif açıdan dokunan, kendimizi önümüzdeki dil bariyerini kaldırarak ifade etmemizi ve farklı kültürleri tanımamız için bize onlarca fırsat sağlayan SORGED’e ve aynı zamanda tüm bu proje ve eğitimlerin mimarı olan dernek başkanımız Halil Uğuz’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Berkay KAYHAN

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör