×
Burak KILINÇ
 bilgi@sorged.org
 24.04.2019 21:28:50
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1597 kez okundu

Merhabalar, ismim Burak KILINÇ. Çorum Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Yüksek Okulu mezunuyum. Sorgun Gençlik Hizmetleri Ve Spor Müdürlüğünde Spor uzmanı olarak çalışmaktayım.

Bu yazımda sizinle hayallerimin gerçekleşmesinde ve kişisel gelişiminde büyük bir etken olan projeler ve Sorgedin desteklerinden ve tanıdığı imkânlardan bahsetmek istiyorum…

Üniversite öğrencisiyken Avrupa da okuma hayalinden dolayı İngilizce kurslarına katılırdım. Fakat aldığım eğitim erasmus sınavını geçmem için yeterli olmadı. İngilizcemi geliştirmek için turizm sektöründe çalışma kararı aldım. Sporcu olduğum için cankurtaran olarak çalışmaya başladım. Bu işin eğitimini alıp işe koyuldum. İngilizcem tamda belli bir seviyeye ulaşma noktasında iken sorguna dönmek zorunda kaldım.  Sorgun'a döndüğümde ne yapacağım diye düşünürken sorgunda Erasmus plus,  Eurodesk projeleri düzenleyen ve bir sürü gencin kişisel gelişimine etki eden ve ufkunun açılmasına vesile olan SORGED ile tanıştım.

SORGED ile tanışmamdan sonra etkinliklerine ve eğitimlerine katılmaya başladım. Yine SORGED'in ortaklığını yaptığı Erasmus+ Spor projesine katılma fırsatı buldum. Bu benim ilk Erasmus+ projemdi. Projenin konusu “Mültecilerin Sporla Entegrasyonu’ üzerine harika bir projeydi. Projenin ilk toplantısını İtalyada  gerçekleştirdik. Kendimi harika hissediyordum çünkü bu proje hem spor alanında hem de ülkemizin güncel problemlerinden biri ve benim kariyerim için bulunmaz bir fırsattı.

Projeden bir süre geçtikten sonra artık merak ettim ve sordum neden ben seçildim diye ve cevap olarak çünkü sen yüksek lisans öğrencisisin ve gelişime açıksın yanıtını aldım. O günden sonra anladım ki gelişebilirim SORGED varken artık Sorgun artık eski sorgun değildi. İspanyada projenin ikinci toplantısı gerçekleşti ve her beden eğitimcinin hayali olan Santiago bernabeu ya gitme fırsatı yakaladım. Projede 3 ülkedeki mülteci problemleri karşılaştırılıyor ve bunların spor yoluyla soysal hayata entegre edilmesi için çözümler üretiliyordu ve ben kendimden çok daha fazla yabancı beden eğitimci ve akademisyenlerle tanışıp bir sürü bilgi ve tecrübe edindim. Çok farklı bir özgüven sağladı bu bana. Çünkü ülkemizi temsil ediyordum ve çok farklı bir duyguydu. Saatlerce düşünüp mutlu oluyordum. Ve daha sonra haydi spor yapalım vb gibi kendi alanımda ve İngilizce gelişimi için bir sürü proje ve kurslar düzenlendi ve bir çoğundan faydalandım ve her projede yeni bilgiler edindim.ingilizce ve spor alanında aldığımız eğitimlerden ayrı olarak kariyer planlama ve mülakat eğitimlerine kadar bir sürü eğitim aldık ve alanımda birinci olarak atandım. Çünkü CV olarak alanımda çok ilerideydim artık.

Daha sonra ikinci kez Portekizde Erasmus+ projesine katılma fırsatı buldum. Bu proje ”Never stop starting” isimli yenilenebilir enerji, hava kirliliği, çevre sağlığı gibi konuları içeren yeni bir proje vardı. SORGED'de konuşma kulübü ve YDS olarak aldığım İngilizce eğitimden sonra çok büyük bir avantajdı ve 9 gün boyunca bir sürü pratik yapma fırsatını yakaladım. Projede 6 tane ülke vardı ve sadece projenin konusu üzerine eğitim yapılmıyor non formal eğitimler düzenleniyor yeni bir sürü eğitsel faaliyet öğrendik.  Her ülke katılımcısı faaliyetlere diğer ülkelerinde katılımcılarıyla birlikte katılmak zorundaydı  ve bu yolla kültürleşme sağlanıyordu. Akşamları kültür geceleri düzenleniyor bu vasıtayla her ülke kendi kültürünün tanıtıyor oyunlar oynanıp geleneksel yemekler sergileniyordu. Ve burada benzer farklı yanlarımızı da görüyorduk. Ve burada en önemlisi milletler arasında ki ön yargılar kırılıyor sosyal medya ve yanlış haberler vasıtasıyla birbirinden uzaklaştırılan milletler gerçekleri anlıyordu. Özellikle Türklere karşı olan ön yargıyı kırabildik ve bu bize çok mutlu etti. Yeni arkadaşlar 6 ayrı ülkeden dostluklar edindik. Burada benim için en önemlisi ise Avrupa da sunum yapmak bir rüyaydı ve bunu da yaşadım. Birde Portekize giderken aktarma yapıp iki gün boyunca avrupadanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Almanyayı görme hayalimide gerçekleştirdim.  

Şu anda tek düşündüğüm acaba Sorgunda SORGED olmasaydı ne kadar gelişebilirdim kendi kendime ve bu imkanlar bize sağlanırmıydı. Tüm bu  imkanları bizlere sağlayan SORGED'e ne kadar teşekkür etsem az…

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör