×
Ceren Dilay GÖKPERK
 24.01.2020
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 18347 kez okundu
Merhaba. Ben Ceren Dilay GÖKPERK. Halkla İlişkiler 1. sınıf öğrencisiyim. Bursa'dan Yozgat'a üniversite nedeniyle geldim aslında küçük yerlerden hoşlandığım için buraya gelirken hiç üzülmedim. 

Önceleri sadece okul içerisindeki topluluklardan haberdardım, kendimi geliştirmek için topluluklara gidip geliyordum. Whatsapp gruplarının birinde SORGED'i gördüm, sivil toplum örgütlerinden de faydalanmak istediğim ve bana daha çok şey katacağını düşündüğüm için etkinliklerine de katılmaya karar verdim.

İlk olarak katıldığım etkinlik "Gençlik Katılımı Çalıştayı" oldu. 120 kişilik bu çalıştayda arkadaşımla birlikteydik ve ikimiz de tereddütteydik sonra salon yavaş yavaş dolmaya başladı , herkesin kendini tanıtmaya başlaması falan derken aynı zamanda oradaki herkesin kaynaşmasını sağlayacak bir ortam yaratıldı. Gruplar oluşturuldu hiç kimse birbirini tanımayacak ve herhangi bir masaya oturacaktı, aslında bu çok güzel bir şey yani tanışma açısından. Ardından her gruba bir konu verildi ve bunun üzerine tartışıldı, fikirler sunuldu ve sonra sunuma geçildi sorunlar yetkili kişilere aktarıldı ve çözüm istendi. Aslında burada tüm yetki bize bırakıldı, çünkü biliyoruz ki sorunları en iyi bilenler de biziz. Kısaca ben katıldığım ilk etkinlikten çok memnun kaldım, yeni insanlarla tanıştım, yeni fikirler edindim...

SORGED' i sık sık takip etmeye başladım,resmen her etkinliğine katılmak istiyordum ama zaman uyuşmazlığı beni engelliyordu. 

Ardından "İŞ'te Genç İŞ'te Yozgat" adlı bir çalıştayın olduğunu duydum. Konusu özellikle Yozgat içerisindeki işsizlikle ilgiliydi. Benim için çok ama çok önemliydi çünkü işime de yarayacak , belki çözüm yolu bulacak ve bu bölgeye katkım olacaktı. Hemen başvurumu yaptım ve seçildim. Çalıştay 3 günlüktü, bu beni heyecanlandırmıştı, ilk defa böyle bir etkinliğin içerisinde bulunacaktım.1. gün tanışmakla geçti çok güzel arkadaşlar edindim. 2. gün ise Onur ÇİFTÇİ ile tanıştık. Onur Hanım ile genç,işsizlik,istihdam üzerine bilgi aldık ve aynı zamanda belirli gruplar oluşturularak biz de bu konular üzerine bilgi ve çözüm önerisi sunduk.Bunlar gerçekten önemli konulardı. 3. gün ise Kadir KARADUMAN ile İŞ-KUR eğitimi alındı, benim için ayrı bir önemi olan mülakatlar hakkında da bilgi edindim. Değerlendirme, öneriler ile de kapanışı yaptık.
Öncelikle her eğitmen hocama teşekkür ediyorum, bana çok şey kattılar, mutluyum.

Bir de SORGED'in çok güzel yurt dışı projeleri var. Bu gerçekten iyi bir fırsat. Hangi genç yurt dışına gitmek veya oradan eğitim almak istemez ki?! Diğer yazılardan da okuduğum kadarıyla giden arkadaşlar farklı kültürler, insanlar tanıdığını yazmış, gençlerin ufku genişlemiş aynı zamanda . Benim de hayallarimin arasında yurt dışına çıkmak...

Öncelikle ben başta Halil UĞUZ olmak üzere bu derneğin kurulmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi iletmek isterim, Yozgat'ta böyle bir derneğin olması harika!

Gençlerin her şeyi yapabileceğini önemli olanın faaliyete geçmek, fikir üretmek, çözüm aramak ve itiraz etmemek olduğunu unutmayalım.
Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Gelecek çalışkan olanlarındır"

Evet daha yolun başındayken sizinle karşılaşmak büyük şanstı, buraya kadar her şey çok güzel, ben SORGED'in etkinliklerine katılmaya devam edeceğim. 
Daha öğreneceğim çok şey var diye düşünüyorum...

En zoru harekete geçmek. Gerisi azim ve kararlılıkla geliyor.

Kattıkların ve katacakların için teşekkür ederim SORGED. 

Ceren Dilay GÖKPERK
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör