×
Sorgun Gençlik Derneği'nin Açtığı Kapıdan Erasmus+'a Koşuyoruz...
Davut Metin
 davutlovesher@hotmail.com
 5.06.2018 21:54:14
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3729 kez okundu

Aslında bu yazıyı Romanya'dan dönüşümüzün hemen ardından yazmayı planlıyordum ancak biraz daha bekleyip bu projenin bana neler kattığını gördükten sonra yazmaya karar verdim. Yozgat'ta yaklaşık 6 yıl çalıştıktan sonra yolumun Yozgat ile yeniden kesişeceğine emindim tabii ki. Ekmeğini yediğimiz, nice anılar dostluklar biriktirdiğimiz Yozgat'ı, Çamlık'ta yediğimiz Desti Kebabını, her haftasonu ziyaret ettiğimiz Sorgun'u, bazılarına göre çok basit ama bizim için çok anlam yüklü Lise Caddesini, yağmur altında bizimle beraber kiralık ev arayan Adam gibi Adam Osman hocamı, kahvaltıda yağlı ketesini, teyzelerimizin elinden içtiğimiz Arabaşı çorbalarını, karını, kışını, buzunu, soğunu elbette anacaktık ama bu kez farklı kesişti yolumuz ve iyi ki kesişti. Yiğidin harman olduğu diyar, ikinci memleketim Yozgat'a selam olsun...

Erasmus+ projelerine olan ilgim sebebiyle Facebook üzerinden pek çok gruba üyeyken bir gün SORGED diye bir gruba rastladım ve grubun Sorgun da faaliyet gösterdiğini öğrendiğimde biraz şaşırdım aslında. Küçük bir ilçedeki bu dernek nasıl olmuştu da bu kadar adını duyurabilmiş, bu kadar aktif bir hal alabilmişti? Hemen takip etmeye ve etkinliklerini izlemeye başaldım. Bir gün herkesin başvurabileceği bir Gençlik Değişimi projesi başvurusu olduğunu gördüm ve işin aslı pek de umudum olmadan başvurumu yaptım. Umudumun olmaması kendime güvenmediğimden değildi  ama sadece Yozgat ve çevresinden katılımcıları seçeceklerini düşünmüştüm. Ancak bir gece saat 3.30'da sonuçlar açıklandı ve "SHARE CULTURE" isimli projeye Grup Lideri olarak seçildiğimi gördüm. Çalışmalara hemen başladık, Skype görüşmeleri, evrak hazırlıkları derken beklenen gün geldi ve ilk olarak Haziran ayında tek başıma Hazırlık ziyareti için Romanya'ya gittim. 5 kişilik bir ekiple Ağustos ayında yapılacak etkinlikleri tek tek planladık. Çok çabuk ekip havasını yakalamıştık ve Koordinatörümüz gerçekten çok tecrübeli ve bilgili bir insandı. 4 gün gibi kısa bir sürede Erasmus+, proje yazımı ve uygulamasına dair çok şey öğrendik. Böyle bir fırsatı bana sunduğu için SORGED ailesine çok minnettardım. Bu sebeple Gençlik Değişimi boyunca elimden geldiğince işleri üstlenmeye ve yardımcı olmaya çalıştım.

20 Ağustosta 6 kişilik ekibimle birlikte Romanya'ya hareket ettik. Çok samimi ve uyumlu bir grupla yola çıkmış olduğumuzu ilk bir kaç saatte anlamıştık. İlk olarak Bükreş'e indik ve ardından bir zamanlar Avrupanın kayak merkezi sayılan, daha çok bizim Karadenize benzettiğimiz Sinaia şehrine ulaştık. 10 günlük değişim programı boyunca ülkemizi en güzel şekilde temsil etmenin gururuyla döndük Türkiye'ye. Sinaia Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz Erasmus+ halk gününde zeybek oynadık, kıyafetlerimizi tanıttık, Kayseri'den yağlama, Ege'den Tarhana çorbası, cezeryesi, tatlısı, tuzlusu pekçok şeyi tanıttık farklı bir ülkede. Kısıtlı imkanlarla Romanya'da hamur yoğurmak, uyfka  açmak da nasip oldu bizlere ama en lezzetlisinden yedirdik Yağlamayı. İnsanların bize karşı ne kadar sıcak davrandığını gördük. Hatta alandan ayrılırken Romanya'dan bir bayan "Arkanızdan su dökmek isterdim ama hazırlıksız yakalandım" deyince çok şaşırdık. 5 farklı ülkenin kültürünü yakından tanıdık, yemeklerini tattık, dünyaya Karpatların zirvesinden bakma şansını yakaladık. Giderken hiç tanımadığım insanların otelden ayrılırken, havaalanında vedalaşırken ağlayarak ayrıldığını görmek farklı bir duyguydu.

Erasmus+ ve SORGED sayesinde şimdi Türkiye'nin 5 farklı ilinde heran kapısını çalabileceğim samimi kardeşlerim, heran fikrine başvurabileceğim Halil Uğuz gibi bir uzmanımız ve 5 farklı ülkeden arkadaşlarımız var. "Geçen Ağustos ayından bu yana hayatınızda ne değişti?" derseniz aslında Erasmus+ ve Gençlik Projelerine dair çok şey değişti. Gençlere Erasmus+ hakkında daha çok bilgi vermek ve onlarında bu fırsattan faydalanmasını sağlamak için daha çok çalışıyor ve bilgi biriktiriyorum. Romanya'da sağladığımız dostluklar sayesinde önümüzdeki dönemde bir projeye daha ortak olacağımız kesin. Bu yıl çalışmış olduğum okulumda 5 farklı projeye ortaklık başvurusunda bulunduk ve her daim yeni fırsatların takipçisiyiz artık. Şuandan itibaren Halil beyin yardımları ve motive etmesiyle Salihli'de kendi gençlik grubumu oluşturmuş bulunmaktayım.

Gençlerin enerjisi ve azmiyle çok güzel işler başaracağımıza olan inancımız tam. Tüm gençlere Erasmus+'ın bir parçası olmalarını, fırsatları takip etmelerini, özellikle Yozgat'ta yaşayanların Sorgun Gençlik Derneği'ni ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Bize kattıkları için Sorgun Gençlik Derneğine grubum adına çok teşekkür ediyorum. Allah yolunuzu açık etsin...

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör