×
Diana Gogan
 madalina@hotmail.con
 25.05.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 1028 kez okundu

9-16 mayıs arasında Sorgun'da Türkiye'de 'Obez Olma, Harekerli Ol' projesine katıldım. O bir erasmus+ projesiydi.

Katılımcılar Türkiye, Romanya, Bulgaristan; Litvanya, Polonya, Estonya, ve Makedonyadandı. İlk olarak proje katılımcılarına teşekkür etmek istiyorum çünkü bir hafta boyunca hayatımın bir parçası oldular ve bilgimizi paylaştık. Bazı müthiş insanlarla çok hoş hissettiğimi söyleyebilirim.

Bu proje bana takım ruhumu geliştirmeme yardım etti, yardım etmeyi öğrendim, iletişim kurmayı, ve benim fiziksel aktivite ve sağlıklı yiyecek algımı güçlendirmemi sağladı. Çok mutluyum çünkü çok kısa zamanda ülkelerin spesifik birçok kültür ve geleneğini öğrendim. Bu projede organizatörlerin kibarlık ve misafirperverliğinden dolayı onlara teşekkür ederim çünkü bize olağanüstü durumlar sağladı.

Mutluyum çünkü bu projede tematik yaklaşımla dünyanın geleceği için küçük fakat önemli bir adım attık. Tüm yaştaki gruplar arasında büyük ilgi ve önemle bir projeydi. Çünkü obezite sağlıklı yaşamtarzı için önem kazanıyor. Umarım tekrar sorgunda olacağım, en azından yakın zamanda Türkiye'de. Sizi tekrar görmek ümidiyle.

Between 9-16 May 2015, I have participated at the project :”Don’t be obese, be active”  which was in the city of Sorgun, Turkey.These was an Erasmus + project.The participants of the project were: Turkey, Romania, Bulgaria, Lithuania, Poland, Estonia and Macedonia.

First I want to thank all the participants of this project because for one week they were a part  of my life and because they share with me their knowledges.I want to say that it was an amazing week in which I felt excellent with some great people.

This project helped me to develop my team spirit, I learned to help, to communicate and it strengthened my conception about what means physical activity and healthy food.I am extremely happy because I was able to know in a very short time, so many cultures and customs specific to each country.I want to thank so much the organizers of this project for the their kindness and hospitality and because they provided us extraordinary conditions.

I am glad because together through the thematic approach  of the project we made a small, but important step for the future of this world.It was a project of great interest and importance among all age groups, because the obesity is gaining ground in front of a healhy lifestyle.

I hope I will be back in Sorgun, or at least in Turkya soon.I hope to see you all again!

Diana Gogan

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör