×
Küçük İnsanlar, Büyük Düşünüşler
Hacı Ahmet Demir
 23.01.2020
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3142 kez okundu

Yakın zamanda üniversite eğitimimi bitirmiştim. Tabi eğitimim zamanlarında da üniversite topluluklarında faal olarak etkinliklere, seminerlere katılıyordum. Daha sonra üniversiteyi bitirip Yozgat’a geldiğimde bunun büyük bir boşluğunu hissettim. Tabi normal olarak “google amca”ya sordum ve o bana Yozgat’ta bulunan STK’ları göstermişti. Lakin ben üniversiteye gitmeden önce bu STK’ları görmedim, üniversite bitti Yozgat’ta geldim lakin gene faal bir etkinlikte görmedim ya da reklam, tanıtım, üye kaydı standı dahi. 

Böyle böyle yaklaşık 3 ay boyunca bunalımda yaşayarak sonunda bir gün İşkur’a yolum düştü. Orada benim danışmanımın misafiri olduğu için başka bir danışmanla sohbet ettik. Böyle işsizlik, genç işsizliği, istihdam gibi konuları konuştuk(tabi bu arada danışmanın ismi Abdullah Kadir Karaduman). Konuşmadan sonra bana bir dernek, STK ismi söyledi yakında çalıştay adıyla bir program düzenleyeceklermiş ve benim oraya katılmamı tavsiye etti.

Daha sonra ben derneğin(bu arada derneğin ismi SORGED) Gençlik Katılımı Çalıştay programına başvurdum. Tabi bu arada ilginç olan bu faaliyetin Yozgat’ta değil Yozgat'ın ilçesi Sorgun’da olacağını öğrendim. Etkinlik yaklaşırken içimdeki tembellik bana Sorgun’un uzak ve benim orada kimseyi tanımadığım için sıkılacağımı ve kötü bir gün geçireceğimi tekrar edip duruyordu. Lakin o gün gelmişti ve etkinliğe gitme kararını alıp bindim servise.

Baktım yüz kişiye yakın tanımadığım insanlar var(eyvah iç sesim haklı çıkıyor). Derken iç sesime haklı olduğunu tam söyleyecektim ki(hadi oğlum Hacı Ahmet dedim) sen bekleme git sen bekleyenlerle tanış(ilk tanıştığım genç Furkan isimli biriydi). Derken herkes sandalyelere oturdu ve o isim (evet o, kim mi o?) Halil Uğuz (SORGED’in kurucusu) çıktı kendini tanıttı. Daha sonra bizlerinde kendimizi kısaca tanıtmamızı istedi. Velhasıl tanışma, çay-kahve molası derken tanıştım bende kurucuyla. Sonra birkaç etkinlik derken tatlış tatlış ayrıldık evlere.

Sonra tüm sosyal medya hesaplarından takip ettim{ http://www.sorged.org (burada derneğe dair tüm öğrenmek istediklerinizi bulabilirsiniz)}. Evvel zaman kalbur zaman içinde derken İŞ'te Genç İŞ'te Yozgat adlı bir çalıştay ilanı oldu başvurular, değerlendirme, sonuçlar, etkinlik saati derken(hızlıca geçtim o arada beklenen süreyi) Onur isimli bir eğitmen gelip bu programı kordine etmeye başladı ve etkinlik başlamıştı. Neden bunu burada söylüyorum biliyor musun? Çünkü Onur bir kadın(erkek beklemiştin değil mi?) Tanışma falan filan oyunlar oynandı derken benim için önemli bir şey oldu. Onur’un benim bölümümden mezun olduğunu öğrendim. Gittim konuştum bana bu tür faaliyetlerin bir kattığını, onun asla pes etmediğini artık üniversite diplomasının değil kişinin niteliğinin endüstri dünyasında önemli olduğunu anlattı bana, yani beni wape up(uyandırdı) yaptı.

Derken cuma akşamı Safa Sorgun Otel’e girdik pazar akşam üzeri ayrıldık. Tüm masraflarımız proje kapsamında ücretsiz karşılandı. O sana bir şey katmaya çalışıyor. (SORGED) Lütfen ondan uzaklaşma. Bu arada İŞKUR’dan ORAN kalkınma ajansından ve dahi kendimizin gruplar halinde yaptığı etkinlikten çok öğrendik, bizlere çok şey kattı.

Sana şunu söyleyeyim anlatımımda eksiklikler olabilir ama bir de sen gel ve bu benim anlatırken kesmek zorunda kaldığım(yazının daha da uzamaması için) noktaları kendi gözlerinle gör, kendi zihninde yaşa.

İyi ki tanıdım seni “SORGED”

Sevgilerimle,

Hacı Ahmet Demir


Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör