×
Madalina Gradinariu
 madalina@hotmail.con
 25.05.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 5179 kez okundu

Sorgunda Bir hafta - "Obez Olma Hareketli Ol"

9-16 Mayıs 2015 tarihlerinde Türkiye Sorgunda yürütülen "Obez Olma Hareketli Ol" projesine katıldım.

Erasmus + projesi vardı. Proje katılımcıları Türkiye Romanya Bulgaristan Litvanya Polonya Estonya ve Makedonya idi. Başlangıçta valizimde merak duygu ve sorularla vardım. Yolda bagajimi yeni dostluklar birçok bilgi ve proje konusunda yeni bakış açısı, daha once sahip olmadigim becerilerle ve bircok yasam hatiralariyla doldurdum.

Başlangıçta beri misafirperverlik ve Türk arkadaşların iyi hallerinden çok etkilendim. Herşey çok iyi organize edilmişti. Gün boyu çeşitli etkinlikler yaptık. Ilk gun oynadigimiz Oyunlar sayesinde birbirimizi daha iyi taniyabildik ve grup olarak yakinlastik. Sonraki günlerde obezite, sağlık ve sağlıksız yiyecek toplu medyanın uzerimizdeki etkisi, fiziksel faaliyetler, sosyal medya vs. gibi çeşitli konularda atölye çalışmaları düzenledik.

Bunlar bana obezite konusunda çok şey kazandırdı çünkü her bir ülkedeki Obezite manifestolarinin farkları ve benzerliklerini görebildim. Sağlıklı yaşam tarzi konusunda tartıştık ve bu problemler için çözümler önerdik. Gruplar oluşturduk ve bu konularda sunumlar yaptık. Birçok fiziksel faaliyete katıldık. Aerobik , voleybol ve basketbol maçı yaptık.

Belediye Başkanını ve Sorgun da bazı kurumları ziyaret ettik. Bu sayede kendime olan güvenim ve yeteneklerime inancım arttı. Sorunsuz yabancı bir dilde diğer ülkelerden insanlarla iletişim kurabildim ve küçük sunumlar yapabildim. Aynı zamanda parçası olduğum grubun diğer üyelerine güvenmeyi öğrendim. Kültürel gecelerde katılımcı ülkelerle ilgili birçok şey öğrendim. Her bir takım bizimle ülkelerinin güzelliği ve gelenekleri ile gözlerim açık olarak rüya gördüm adeta.

Kapadokya ziyareti beni çok etkiledi çünkü tarih dolu hayal edilemeyecek kadar güzel bir yerdir. Büyükbabam hep derdi; Dünyayı değiştirmeye çalışma Içinde görmek istediğin değişim ol ve dünya senden sonra değişecektir. Sanırım bu düşünce projeye de uymaktadir. Dünyayı değiştirmedik ama Obezitenin ne anlama geldiğini ve saglikli yasam konusunda algıyı değiştirdik sanırım. Şu an ileride büyüyecek küçük şeyleri değiştirebiliriz ve bir gün obezite yaşam ve sağlık için artık risk olmayacak.

Teşekkür etmek istiyorum projeyi organize edenlere çünkü bizi evimizde gibi hissettirdiler ve başarılı proje olması için en küçük detayı bile dusunduler. Bunların bir parçası olmak büyük mutluluk benim için ve umarim birbaska projede bulunacağız.

Madalina Gradinariu

A week in Sorgun-“Don’t be obese, be active”

Between 9-16 May 2015, I have participated at the project :”Don’t be obese, be active”  which was in the city of Sorgun, Turkey.These was an Erasmus + project.The participants of the project were: Turkey, Romania, Bulgaria, Lithuania, Poland, Estonia and Macedonia.

At the beginning I arrived there with a baggage full of  curiosity, emotions and questions.On the way I filled my baggage with new friendships, a lot of informations and a new perspective about the project topic, skills that I didn’t know I have and a lot of lifetime memories.

Since the beginning I was “hited” by the hospitality and the good mood of Turkish people.Everything was very well organized.We had various activities throughout the day.

Thanks to the games we have played in the first day, we achived to know each other better and to approach as a group.In the next days we organized workshops on various topics:obesity, healthy and unhealthy food, the influence of mass media on us, physical activities, IBM etc. These helped me to form an ample image about obesity, because I could see the differences and similarities of the manifestations of obesity in each country.We discussed about a healthy lifestyle and proposed solutions for these problem.We made groups and organized presentations on these topics.

We participated in a lot of physical activities:aerobic class, volleyball and basketball match.We visitied the Mayor and some institutions of Sorgun.

In this way I gained more confidence in myself and in my skills. I was able to communicate and organize small presentations and activities with people from the other countries in a foreign language without having any problem.Also I learned to rely on and trust the others members of the group I was a part of.

In the cultural nights I learned a lot of interesting things about the participating countries. I dreamed with open eyes when each team shared with us a piece of the beauty and traditions of their country. Visiting Kapadokia impressed me because it is an unimaginable beautiful place full of history.

My grandfather used to say:”Don’t try to change the world.Be the change you want to see in it.And maybe the world will change after you”.I think these fits with these project. We didn’t change the world, but we change the perception  of what obesity means, and what a healhy lifestyle means.And I think we can change now small things that tomorrow will get bigger and bigger and one day obesity will no longer be a risk factor for life and health.

I want to say :”Thank you!” to the  organizers of this project because they make us feel like we are at home and also they took care to plan everything to the smallest detail resulting in these way a successful project.

It was a huge pleasure for me to be a part of these, and I hope in the future we will meet again into another project.

Madalina Gradinariu

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör