×
Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır.
Mehmet Baysal
 30.01.2020
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3509 kez okundu

Merhaba. Ben Mehmet BAYSAL. Bozok Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim.

Lise son sınıf zamanlarım çok sıkıntılı geçti. Sınav stresi, aile baskısı ve gelecek kaygısı arasında sıkışıp kalmıştım. Niğde küçük bir şehirdi ve bana yetmiyordu. Hayallerime ulaşabilmem ve kendimi geliştirebilmem için tek çıkış yolum üniversiteydi. Gelişmiş bir şehirde, imkanları fazla olan bir üniversitede okumak istiyordum. Bu yüzden bir umutla üniversite tercihimi yaptım. Tercih sonuçlarının açıklandığı gece ekranda Yozgat’ı görmemle büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Bunun üzerine çevremden aldığım olumsuz yorumlar beni daha da kötü etkiledi.

Yozgat’ ta geçirdiğim ilk sene çok sıkıntılı oldu. Sosyal imkanlar yetersizdi ve arkadaş çevremle ilgili sorunlarım vardı. Kendimi bir türlü buraya ait hissedemedim. Bende ders çalışıp yatay geçiş yapamaya karar verdim. 3.40 GANO yaptım ve yatay geçişe başvurdum. Ama ne yazık ki kazanamadım. Anlaşılan kaderim Yozgat’a yazılmıştı :)

Bu olaydan sonra radikal kararlar aldım. Hayatımda bazı şeylerin değişmesi gerekiyordu. En başta benim değişmem gerekiyordu. Tam bu sırada SORGED’i tanıdım. İlk başvuru yaptığımda bazı çekincelerim vardı. Derneklere karşı olan ön yargı yüzündendi galiba. Gençlik Katılımı ve Farkındalık Eğitimi’nde, SORGED’in samimi ve sıcak ortamını görünce bütün çekincelerim ortadan kayboldu. O günden sonra SORGED’i daha yakından takip etmeye ve eğitimlerine katılmaya başladım. Bu eğitimler sonucunda yeni insanlar tanıdım, yeni bakış açıları kazandım ve yeni bilgiler edindim. Durup şikayet etmek yerine, bir şeyleri değiştirmeyi ve yenilikçi fikirleri ortaya koymayı öğrendim. Bizler için bu kadar uğraşan, durmak nedir bilmeyen bir kuruluş görmek beni çok mutlu ediyor. Yüzlerce gencin hayatına dokunuyor, onlara umut ışığı oluyorsunuz.

Şimdi, dönüp bakıyorum geriye... Bir zamanlar kaçıp gitmek istediğim şehrin; şu an tam ortasında duruyorum.

İYİ Kİ VARSIN, TEŞEKKÜRLER SORGED :)

Mehmet Baysal

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör