×
Mehmet ŞELLİ
 mehmetselli@hotmail.com
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 687 kez okundu
Yurtdışına çıkmak, yeni kültürler tanımak, yeni yerler görmek birçok insanın arzuladığı şeylerdir. Fakat bazen vakit, çoğu zamanda nakit yetersizliğinden gerçekleştiremediğimiz bu eylemleri, AB projelerine katılarak nasıl ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebileceğinizden bahsedeceğim sizlere bu yazımda.

Erasmus+ Programı, Avrupa Birliği tarafından eğitim ve gençlik alanında 2007-2013 yılları arasında uygulanmış olan Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programlarının yerine, 2014-2020 yılları arasında uygulanacak olan yeni programdır. Bu program sayesinde kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. İşte bu amaç doğrultusunda, yurtdışında yapılan projelere katılan gençler, yurtdışına çıkma hayallerini de tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirme imkânına kavuşuyor.

Peki, bu projelerden nasıl haberdar olabilirsiniz? Her ülkenin Erasmus+ Programını yöneten bir Ulusal Ajansı bulunuyor. Her Ulusal Ajans, kendi ülkesi içerisinde ki proje taleplerini değerlendiriyor, fonluyor ve bilgi akışını sağlıyor. Türkiye Ulusal Ajansının sitesine www.ua.gov.tr adresinden ulaşabilir ve projelerin hazırlanmasından başvuruların nasıl yapıldığına dair her konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ki projelere katılımcı çağrılarını buradan takip edebilirisiniz.

Erasmus+ Programında farklı yaş grupları için farklı tarzlarda proje çeşitleri var. Ben size konunun zihninizde daha iyi canlanması için, gençlik projeleri ile ilgili spesifik bir örnek vermek istiyorum. Mesela, İtalya'da bir sivil toplum kuruluşu kırsal kalkınma konusunda bir proje yapıp, bu konuda farkındalığı arttıracak bir haftalık bir eğitim programı hazırlıyor ve kendi ülkesinde ki Ulusal Ajanstan fon alıyor. Projesine de 6 farklı ülkeden 6 STK'yı (Sivil Toplum Kuruluşu) ortak ediyor ve ortaklarından, projeye 5'er katılımcı göndermelerini istiyor. Her bir ortak kuruluş ise, kendi ülkesinde sosyal medya aracılığı ile çağrıya çıkıyor ve İtalya'da kırsal kalkınma konusunda bir haftalık bir projenin olduğunu, kendi kuruluşları adına konuya ilgi duyan 5 genci bu projeye göndereceklerini duyuruyor.  Bu tarz duyuruları bu konularla ilgili ilanlara yer veren Facebook gruplarında bulabilirsiniz. -  Bu duyuruyu görüp başvuran ve ilgili kuruluş tarafından kabul edilen genç, İtalya'da ki projeye katılma şansı yakalıyor. Ve projeye katılan herkesin konaklama, yeme-içme, yol masrafları, İtalya'da projeyi gerçekleştiren kuruluşun edindiği fondan karşılanıyor. Sistem bu şekilde işliyor.

Benimde çok defa katıldığım bu tarz projeler, gençler için yurtdışı deneyimi edinmek, yabancı dili geliştirmek ve yeni yerler görmek için çok güzel fırsatlar. Bu fırsatları değerlendirerek yapacağınız seyahatler size önemli bakış açıları katacaktır. Çünkü seyahat, insana dünyayı okumayı öğretir.
Son Yazıları
Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör