×
Her şey "Aranızda Yozgatlı var mı?" mesajı ile başladı!
Melike ÇÖLKUŞU
 melikecolkusu@gmail.com
 7.06.2017 23:32:25
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 4481 kez okundu

Merhaba. İsmim Melike Çölkuşu. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim.

Kariyerim ve alanım için birçok kurs ve etkinliğe katıldım. Fakat beni en çok geliştiren Social Inovation Match isimli eğitim kursu idi. Bu seriven nasıl başladı? Okulumun final sınavlarına hazırlanırken Erasmus Öğrenci Topluluğu whatsapp grubundan gelen bir mesajla hayatım değişti. "Aranızda Yozgatlı var mı?" mesajı beni hayallerime götürdü. İlk başta sadece espri olduğunu zannettim ama sonradan Sorgun Gençlik Derneği (SORGED)'nin bir projesi olduğunu ve katılımcı aradığını öğrendim ve hemen başvurdum.

Yaklaşık iki hafta sonra Sorgun Gençlik Derneğinden gelen bir telefonla seçildiğimi öğrendim. Daha 5 ay olmasına rağmen sanki yarın gidecekmişim gibi hazırlık ve planlar yapmaya başladım. Pasaportumu aldım ve gideceğim günü sabırsızlıkla bekledim. Aradaki zaman o kadar hızlı geçti ki kendimi valiz hazırlarken buldum.

Valiz hazırlıyordum ama bu mecaraya gerçekten hazır mıydım, emin değildim. Çünkü ilk defa yurtdışına çıkacaktım ve bu benim için birçok kapının anahtarıydı. Ve bu anahtarı bana SORGED verdi. Uçağa ilk bindiğimde ailem, arkadaşlarım ve hocalarımın destekçim olduklarını ve her zaman yanımda olacaklarını düşünmek beni rahatlatan tek şeydi.

İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında diğer katılımcı arkadaşlarla bululup sohbet ettik. Yaklaşık 3 saatlik uçak yolculuğu sonrasında Bologna Havaalanına indik. Bize tarif edilen yol güzergahını takip ettik ve yaklaşık 4 saat sonra otelimize geldik. Eşyalarımızı bıraktıktan sonra eğitimin yapılacağı yere gittik. Tabi ilk gün herkes çok heyecanlıydı ve ben de ingilizce konuşacağım için çok heyecanlıydım. Diğer ülkelerden gelen katılımcılarla konuşmaya başladık. Ortam o kadar samimiydi ki, sanırım yarım saat içinde herkes kendini kendi evinde gibi hissettirdi.

Yemekten sonra kaynaştırma için birkaç aktivite yaptık ve herkes birbirinin ismini öğrenmeye çalıştı. Projede 12 ülkeyi temsilen 28 katılımcı yer aldı. Aktivitelerden sonra her organizasyon kendi konusunu ve ülkesini tanıtmaya başladı. Ve biz de ülkemizi ve Sorgun Gençlik Derneğini temsilen ben, Hasan ve Fikret abi vardık. Her gün farklı aktivitelerle üretkenlik, yaratıcılık ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için eğitimler aldık. Programda sadece bir öğleden sonramız boştu ve biz o gün Venedik'e gittik. Katılımcılar arasında yakın arkadaşım olan Alice, Hasan ve Fikret Abiyle birlikte kendimizi Venedik sokaklarına attık. Orada yaklaşık 4 saat boyunca gezdik, alışveriş yaptık ve harika zaman geçirdik. Venedik gerçekten gidilip görülmesi gereken bir şehir. (Tek uyarı: Sadece biraz daha fazla parayla gitmeniz gerekiyor.)

Otelimize dönüp dinlendikten sonra sunumumuza hazırlanmaya başladık ve sunum günü ülkemizdeki işşizlik, ekonomi ve girişimcilik hakkında bir sunum yaptık. Sunumdan önceki gün ülkemizden getirdiğimiz çerezler, meyveler ve atıştırmalıklar sayesinde herkes merakla ülkemizin tanıtım videosunu izledi. SUnum günü çok heyecanlandığım için oradaki bütün arkadaşlarım bana destek vermek için bana sarıldılar ve 'Sen yapabilirsin' dediler. O an gözlerim dolacak kadar duygulandım. Çünkü din, dil, ırk fark etmeden herkesin birbirine ne kadar sevgi ve saygı besleyebileceklerini orada şahit oldum.

Ve son gün gelip çattığında herkesde buruk bir mutluluk vardı. Çünkü herkes ülkesini ve ailesini çok özlemişti ancak bu ortam veda edilemeyecek kadar özeldi. Sertifikalarımızı aldıktan sonra kaldığımız bölgeyi keşke çıktık. (Abona Terme) 3 saat sonunda vedalaşmaya gitmek için hazır bir şekilde son kez toplandık. Herkes o kadar heyecanlı ve mutluydu ki dopdolu bir hafta geçirdik.

Tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki; hayallerine giden ilk adım her zaman en zor olanıdır. Ama arkanda SORGED gibi bir destekçin olduğu zaman her şey çok daha kolay olacak ve eğlenci bir hal alacaktır. Bu program sayesinde kendimi geliştirdiğime, ingilizce seviyemin arttığına ve daha sosyal, daha girişken ve daha üretken olduğuma inanıyorum. Başvurduğum bir formdan hayatım bu kadar değişeceğini düşünmezdim. Ama siz siz olun, asla başaramayacağınızı düşünmeyin. Başarı kendinize inanmakla başlar.

Bana bu tecrübeyi sağlayan SORGED'e, İtalya'daki ortaklarımıza, benden hiçbir zaman desteğini çekmeyen aileme, hocalarıma ve canım arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle Melike ÇÖLKUŞU

 

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör