×
Dört farklı Ülke, Dört farklı Kültür
Melike ÖZYURT
 bilgi@sorged.org
 17.08.2016
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 5703 kez okundu

Erciyes Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Bu yıl hazırlığı yeni geçmiştim. 1 yılın sonunda ciddi bir ilerleme gösterdiğimi düşünüyordum ama kendimi daha çok geliştirmem ve sosyal olmam lazımdı. Ve Çocukluğumdan bu yana yurt dışına çıkmayı çok istiyordum. Yurt dışına çıkabilmek ve farklı kültürdeki insanları tanıyabilmek için İngilizceye merakım sürekli artmaya başlamıştı.

Araştırma yaparken bir arkadaşımdan Sorgun’da gençlik alanında farklı çalışmalar yapan Sorgun Gençlik Derneğini duydum ve takip etmeye başladım. Derneğin faaliyetlerini takip ederken bu projeyi gördüm çok heyecanlandım ve büyük bir hevesle başvuru yaptım. Sorgunda böyle bir fırsatı yakalamak gerçekten benim için çok büyük bir şanstı. Derneği ziyaret ettiğimde derneğin gençlere olan bakış açısı ve yapmak istediği projeler beni çok etkilemişti ve o günden sonra bütün projelere katılmak istedim. Çünkü kendimi her anlamda geliştirmek ve sosyal biri olmak istiyordum. Özellikle yaz döneminde bu benim karşıma çıkan tartışmasız en büyük şanstı.

Neyse başvurumu yaptıktan sonra projeye seçildim ve 10 kişilik grupla proje maceramıza başladık. Biraz projeden bahsetmek istiyorum. Proje 4 farklı (Polonya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan) ülkeden 40 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Projenin ismi “Take me as I am” yani toleranstı. Her katılımcı kendi ülkesinin durumunu, kültürünü, dinini ve sosyal yapısını tanıttı. Her akşam bir ülke kültür gecesi düzenleyerek kültürünü tanıttı. Her ülke örflerini adetlerini, dillerini ve dinlerini tanıttı. Bizde bütün ekip olarak en ince ayrıntısına kadar ülkemizi ve kültürümüzü anlatmaya çalıştık. Özellikle yiyeceklerimiz çok ilgi gördü ve birçok kişi tariflerini bile istedi. Bu tarz projelerin ülkemizi daha iyi tanıtma ve kalıplaşmış olan önyargıları kırma konusunda sağladığı avantajlar inkâr edilemez. Bizde gerek ülkemizi, gerek kültürümüzü, gerekse dinimizi doğru şekilde anlattığımızı düşünüyorum.

Cümlelerimi bitirirken bu Projenin bana olan o kadar çok etkisi oldu ki. Kendimi daha iyi tanıma ve tanıtma şansını yakalamış oldum ve özgüvenim açısından ciddi ölçüde faydası oldu. Özgüvenin yanı sıra birçok farklı kişiyle tanışmış oldum aralarında şuan bile görüşmeyi sürdürdüğüm kişiler var ve onlardan olumlu yönden tepkiler aldığımda gerçekten bir şeyleri başardığımızı fark ediyorum. Bu projeyle ilk defa bir gençlik projesi içerisinde yer aldım ve yaygın eğitim yöntemleriyle tanışma imkânı buldum.  Diğer kültürlerden gelen insanlarla tanıştım ve karşı önyargım ciddi ölçüde kırıldı.

Bu imkânları bizlere sunan bu noktaya gelmemizde en başından beri yardımcı olan ve tüm bu deneyimleri bana ve bütün ekipteki arkadaşlarımıza yaşattığı için Sorgun Gençlik Derneğine çok teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Melike ÖZYURT

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör