×
Merve ŞARLI
 bilgi@sorged.org
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2485 kez okundu

Her insanın hayalleri vardır benim en büyük hayalim ise dünyayı dolaşmak...

Öncelikle hepinize merhaba ismim Merve. Uludağ Üniversitesinde İnşaat Mühendisliği okuyorum. Benim gençlik çalışanı olma maceram 2 yıl öncesine dayanıyor. 

Hareketli hayatıma biraz daha renk katmak için kendime yeni bir uğraş aradığım dönemlerde yaz okulundaydım. Bir sınav çıkışı bahçede arkadaşlarımla sohbet ederken İtalyan bir kız geldi yanımıza elimize birer broşür sıkıştırdı bir şeyler anlatmaya çalıştı. EVS, Youth Exchange blablabla ne diyordu diye üstünde bile durmadık açıkçası, birkaç gün sonra çantamda broşürü buldum biraz araştırma yaptıktan sonra işte bu dedim, beni hayallerime götürecek yol bu projeler olabilir.Yaklaşık 1 yıl boyunca AGH yapabilmek için yüzlerce mail gönderdim tam kabul edildim dedim ki karşı kurumun ulusal ajansı projeyi onaylamadı ama ben yine de yılmadım bu kez gençlik değişim projeleri ile ilgilenmeye başladım. Nedir ne değildir ne yapmalı derken bir baktım ki yine yüzlerce mail göndermişim kurumlara.

Geçen yaz tekrardan yaz okulundayken (tabii ki öğrenciliğin gereği olarak  bir gece evde ders çalışırken telefonum çaldı Romanya'da ki Youth Exchange için konuşmak istiyoruz sizi katılımcı olarak seçtik dediler ve o gün hayatımın değiştiği günüydü diyebilirim, ilk yurtdışı deneyimimdi 2013 Eylül ayında Romanya'da 12 gün boyunca çocuklar için çalıştık. Köyde olmamıza rağmen eğlenmenin yollarını çokta güzel bulmuştuk. Harika arkadaşlıklar edindim farklı kültürleri tanıma şansı buldum. 

Proje deneyimi edinince bizde arkadaş grubu olarak Ulusal Ajansa bir proje yazmaya karar verdik. Projemizi hazırladık sunduk ama maalesef kabul edilmedi. Bir dahakine daha kararlı geleceğiz ama daha sonra okul nedeniyle ilgilenemediğim projeler ile yeniden karşılaştım. Bir gün arkadaşımla ikimiz de bir projeye başvuru yaptık ve kabul aldık. 2014 Mayıs ayında Karadağ'da bir Training Course a katıldık. Orada edindiğim dostlukları anlatmaya kelimeler yetmez, hala şu ülkeye gelirsen kalacak yerin hazır, mutlaka ara bizi Merve diyen arkadaşlarım var ve bunları düşündükçe iyi ki gitmişim diyorum. Son proje deneyimim ise bir APV (advancedplannedvisit) yalnızca takım liderlerinin gittiği proje öncesi ziyaretti. Finaller bitmiş biraz rahat nefes almışım derken Karadağ'da tanıştığım.

Yunan arkadaşım Merve ben Ukrayna'ya gidiyorum istersen senin için karşı kuruma sorabilirim belki Türklerden gelen yoktur dedi ben tamam dedim ve açıkçası pek ihtimal vermedim olabileceğine ama karşı kurum benim katılımcı olmamı onayladı ve uçağa sadece 1 gün kala karar verip apar topar Ukrayna'ya gittim. Geçtiğimiz haziran ayında, ailemin arkadaşlarımın gitme savaş var demesine rağmen yalnız başıma yollara düştüm, şans eseri Lviv'e ayak bastığım ilk dakikalarda yakından bir yerden bir Türkün sesini duydum ve önlerine atladım o kadar şanslıydım ki Türk Erasmus öğrencilerine rastlamıştım. Hepsi harika insanlardı ve tüm gün onlarla gezip eğlendim, ertesi gün projenin olduğu şehre gittim orada da her şey çok güzeldi hem önceki projeden olan dostumu görme fırsatım oldu hem de yeni arkadaşlıklar edindim, yeni yerler gezdim gördüm.

Şimdilerde fotoğraflara bakıyorum ne kadar dolu dolu geçirmişim günlerimi diyorum, daha önümde çok yol var, Erasmus hayallerim var, okulum bittikten sonra mutlaka AGH yapacağım,  okul döneminde de projelerin peşini bırakmayı hiç düşünmüyorum, şimdi yerinizden kalkın ve kendiniz için bir şeyler yapın, hayallerinizin peşinden gidin.

En güzel dileklerimle,

Merve ŞARLI

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör