×
Sorgun'dan Avrupa'ya Uzanan Köprü
Mustafa AKGÜN
 bilgi@sorged.org
 4.07.2018 22:10:16
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2888 kez okundu

SORGED ailesi ile yaz döneminde düzenlenen “İngilizce Konuşma Kulübünde” tanıştım. Her yönüyle diğer İngilizce etkinliklerinden farklı bir faaliyetti. Tamamıyla gündelik kullanılan, hayatta kullanabileceğimiz İngilizce üzerinde duruyorduk. Hayatımda ne zaman İngilizceye ihtiyacım olacak pek bilmiyordum, daha sonra SORGED’in Portekiz’de düzenlenecek “Make Change Happen” adlı Erasmus+ eğitim projesinin çağrısını gördüm ve başvurumu yaptım. Böylelikle Portekiz maceram başlamış oldu.

Biraz Portekizden bahsetmek istiyorum. Portekiz bize biraz uzak bir ülke. Pek derin bir geçmişimiz olduğu da söylenemez ancak bu tip projeler farklı yerlerde yaşayan, farklı kesimlerden insanları bir araya getirerek birlikte bir şeyler yapmalarını sağlıyor. Aslında SORGED Sorgun Gençlik Derneği bu konuda Erasmus+ projelerine köprü olma niteliği taşıyor. Bu projelere birçok gencin katılımını sağlayarak, çoğu kişinin kişisel gelişim ve deneyimlerine katkıda bulunuyor ve birçok gencin hayatına dokunuyor. Şunu farkettim sadece Yozgat'ta değil Türkiyenin farklı şehirlerinde yaşayan gençlerede SORGED imkan sağlıyor. 

Türkiye’den Portekiz’e uzanan yoldaki her türlü ihtiyacımız proje tarafından ücretsiz karşılandı. Bu projelerde gönüllü olmak, bir şeyler yapmak ve istemek yetiyor. Projeden bahsetmem gerekirse proje engelli bireylerin sosyal yaşama adaptasyonu üzerineydi. Orada bu konuda çalışmalar yapan bir kurumda birçok ülkeden gelen insanlarla birlikte çalışmalar yaptık. Proje katılımcıları Portekiz, Türkiye, Polonya, Bulgaristan, Kıbrıs, Estonya ve Litvanya’ydı. Türkiye’yi temsilen ise Şeyma ve Fatma arkadaşımla birlikte temsil ettik.

Proje bana kişisel olarak çok şey kattı. Farklı coğrafyadan insanlar ile birçok konuda iletişimde bulunduk. Geleceğe bakış açımızı değiştiren birçok şey tecrübe ettik. Her şey kitaplardan öğrenilmiyor değişime, insanlara, farklılıklara bizzat şahit olmak insanın düşünce ufkuna büyük değişimler katıyor. Orada farklı yaş gruplarında, farklı mesleklerden, farklı ülkelerden insanlar proje çatısı altında bir araya gelerek birbirlerine deneyimlerini aktarıyor. Proje esnasında her an farklı şeyler öğreniyorsunuz ve aynı zamanda İngilizcenizi geliştirmek için çok güzel imkânlar sunuyor. Aynı zamanda farklı kültürler ve farklı yerler görüyorsunuz. Proje boyunca insanların ne kadar birbirine hoşgörülü davrandıklarını gördüm. İnsanlar mümkün olduğunca yardımsever ve anlayışlıydı.

Yazıma son verirken kısacası projede her şeyiyle dolu dolu geçti. Yurtdışında geçirdiğim bir hafta süresince kendime çok kattım. Hayata ve insanlara bakış açım değişti. Kendimi geliştime fırsatı buldum. SORGED’in bize sağladığı imkânlar sayesinde 4500 km ötedeki bir ülkede tanımadığımız insanlarla bir araya gelerek birbirimizden farklı şeyler öğrendik. Bu tür projelerin sayısını artmasını temenni ediyor ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

MUSTAFA AKGÜN

Gazi üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör