×
Hayaller mi güzel yoksa o hayalleri kurmamızı sağlayanlar mı ?
Mustafa YEŞİLOĞLU
 bilgi@sorged.org
 20.12.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2572 kez okundu

Liseyi anadolu lisesinde okumam ve İngilizce hazırlık sınıfının son senesine denk gelmemizle başlamıştı ingilizceve yurtdışına olan ilgim, isteğim. Lisede ingilizceyi de iyi öğrenmem daha sonrasında dil bölümünü seçmem bu konuya olan isteğimi artırdı. Lise son sınıfta etkili derecede ingilizce konuşabilmekteydim ancak yurtdışı o dönemlerde bir hayal olmaktan öteye gidemiyordu bizim için. ancak ne olursa olsun gene de o yıllardaki İngilizce öğretmenimizin genç yaşına rağmen 20den fazla ülkeyi görmüş olması hem iştahımı kabartıyor hem de benim de bu rüyamı gerçekleştirebileceğime olan inancımın artmasını sağlıyordu.

Üniversite yıllarım ise bu konudaki heyecanımın daha da artmasını sağlamıştı.Ancak o yıllarda ise henüz Avrupa Birliği projeleriyle tanışmamış olan birisi olarak bizim için yurtdışına çıkmak sadece Erasmus sınavını kazanmaktan geçiyordu. Üniversite 2. sınıfta girdiğim bu sınavda 10. olmuştum ve maalesef ilk 8 gidebilmişti. Bende hayal kırıklığı oluşturan bu sınavın ardından bu hayalime bir süre ara vermek zorunda kaldım.

Mesleğe başladığım 2012-2013 yılında ise hayallerimin ilk adımı olacak, bu rüyanın başlamasını sağlayacak bir çeviri teklifi gelmişti. Bana çeviriyi yapmamı isteyen benim bu hayalimi gerçekleştirecek olan syn. Halil UĞUZ'dan başkası değildi. Bana sadece çeviri yaptırmakla kalmamış aynı zamanda projelerle tanışıp uzun sürecek bir işbirliğinin de temellerinin atılmasını sağlamıştı. Kendisi bana 2013 Ağustos'unda asla unutamayacağım şu cümleyi kurmuştu: 'Hocam, Almanya'ya gider misin?' önerisi benim peşinden koştuğum hayallerimin ilk basamağını oluşturmuş ve sonrasında Avrupa Birliği Erasmus+ Projeleriyle iç içe olmamdaki ilk adımdı. Heyecan dolu bir proje kapsamında Almanya'ya gitme şansının yanı sıra ordan da Hollanda'yı gezme şansı yakalamıştım. Daha sonra yine kendisinin büyük çabalar sarfederek hazırladığı, hibe alan ve 2014 Mayıs'ta Sorgun'da gerçekleştirdiğimiz 'BÜYÜYORUZ' isimli gençlik değişim projesinin yasal temsilciliğini yaptım.

Daha sonrasında 'Obez olma, Hareketli Ol' ve  'Sağlığım İçin Hayır Diyorum' isimli gençlik değişim projelerine katıldım. Bu alanda uzun bir ilerleme sağladıktan sonra 2015 Ekim ayında Polonya'da gerçekleştirilen ve sene başında kurduğumuz SORGED isimli (Sorgun Gençlik Derneği) derneğimizin ortağı olduğu 'Şiddete Hayır' isimli projeye katıldık.

Son olarak kendimiz bu alanda ilerleme kaydettikten sonra derneğimiz bünyesinde hayallerinin peşinden koşan gençlerin rüyalarını gerçekleştirmelerine yardımcı olup, onların da yurtdışı tecrübeleri edinmeleri konusunda tüm imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Çevremizdeki okulların da projeler hazırlamasına yardımcı olup öğretmen ve öğrencilerinde bu kapsamda tecrübe kazanmalarına olanak sağlıyoruz.      

Mustafa YEŞİLOĞLU  

 

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör