×
Şahin UZUNŞİMŞEK
 bilgi@sorged.org
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2885 kez okundu

Sanki dün gelmiş gibiyim Selanik'e ama hiç de öyle olmadığını haftaya projen bitiyor dediklerinde anladım.

Evs hakkında nasıl haberim oldu ?

Hikayemin başına dönersek arkadaşımın beni telefonla arayıp bir proje var ve ben işimden dolayı gidemeyeceğim sen gider misin demesiyle başladı.

Küresel Çevre Derneği'nin "Doğa ile Köprüler Kuralım" adlı projede çok değerli ve unutulmaz anlar yaşadım ve evs'i orada öğrendim. Proje bittikten sonra eve gittim ve evs'i daha detaylı öğrenmek için internetten araştırmalar yaptım. Benim öncelikli amacım İngilizce öğrenmek ve uzun süreli farklı ülkede yaşamaktı bundan dolayı evs kaçırılmayacak bir fırsattı. Üstelik cebinden bir kuruş vermiyorsun. Daha önce halk oyunları festivalleri dolayısıyla farklı ülkelere gitmiştim fakat uzun süreli yaşamamıştım. Bu vesile ile bir ülkede uzun süre yaşayacaktım. Buraya geldiğimde ilk izlenimlerim çok güzeldi.

Ofiste neler yapıyoruz ?

Uzun ve zorlu yokuşu çıktıktan sonra ulaştığımız güzel bir ofisimiz vardı ve biz 2 ayda bir çıkan elektronik dergiye yazılar yazıyorduk.İsteyen arkadaşlar radyo yayınları yapıyordu ve kamera ile küçük klipler ve belgeseller çekiyordu. Burak Yedekçi adlı genç yönetmenin ofisimize gönüllü olarak gelmesi ile ben klip ve kamera çekimlerine ağırlık verdim. İzmir ile Selanik'in benzerliklerini ön plana çıkaran Kalimerhaba adlı projemiz için fotoğraflar çektik yazılar yazdık.

Ofis Dışında Neler Yapıyoruz ?

Gönüllü olarak çalıştığımız için ne yaptığımız işler ağırdı ne de fazla saat çalışıyorduk onun için şehri,ülkeyi,insanları,yemekleri keşfetmek için çok zamanımız vardı. Tarihi yerleri gezdik oralar hakında küçük tanıtıcı videolaryaptık. Selanikte olduğumuz için Osmanlı hatırası çok şey vardı görüp gezmek için. Selanik'teydik ve her zaman tatildi. Onun için bizde sürekli değerlendiriyorduk ve küçük bir Balkan turu yaptım ve hayatımda unutamayacağım anlar yaşadım. 2 İspanyol ve 1 İtalyan ile çıktığımız balkan turu insana çok şeyler öğretici tarzdaydı.Farklı yerler farklı kültürler en önemlisi de farklı insanlar tanıdık.

2014 Avrupa Gençlik Başkenti Selanik

Bundan dolayı irili ufaklı çok etkinlik oldu şehirde.Bizde burada gönüllü olduğumuz için çoğu etkinliğin ana karakteriydik ve heryere gittik gördük gezdik.Burada insanlar ile tanıştık onlara Türkiye hakkında sorular sorduk. Onlar ile birbirimizin ortak tarihine gittik konuştuk tartıştık bazen ayrı düştük bazen hiçbir taraf önemsemedi eskide olanları ve güldük eğlendik.

İyi arkadaşlıklar

Burada tanıştığımız arkadaşlardan tabii ki en çok Türk olanlar ile iyi anlaştık çünkü birbirimizi daha iyi anlıyor ve anlaşıyorduk . Ve buraya gelen her insan kendi alanında çok donanımlı ve bilgiliydi bundan dolayı hepimiz birbirimize katkılar sağladık.Arkadaşlarımızın yardımı ile İngilizcemi ve mesleki olarak kendimi geliştirdim.Buradan ayrılan arkadaşlarımıza güzel şarkılar besteleyip onları yad ettik.

Bir gün tekrar geleceğim 

Şahin UZUNŞİMŞEK

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör