×
Oryantiring Eğitimi
 26.05.2023 21:35:44
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 600 kez okundu
Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) tarafından Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nda  Oryantiring eğitimi düzenlenecektir.

Sorgun Gençlik Derneği olarak, eğitime verdiğimiz önemle eş değer olarak sporu da önemsiyoruz. Sporda bir eğitim niteliğindedir. Sağlıklı bir nesil için spor vazgeçilmezdir. Gençlerimizin kötü alışkanlıklarında uzak durma, onlara yeni ufuklar açma noktasında spor çok önemli bir araç olabilmektedir. Biz istiyoruz ki; tüm gençlerimiz arzu ettiği sporu yapabilme imkanına kavuşsun. SORGED olarak gençlerimizin spor yapması için gayret ederek, sportif faaliyetler düzenlemeye devam ediyoruz. Bu sefer gençler arasında pek bilinmeyen ve yaygın olarak yapılmayan bir spor dalı olan Oryantiring sporunu gençlerle bulaştıracağız.

Oryantiring: "Doğanın İçinde Zeka Sporu"

Zaman ve harita okuma becerisine dayalı bu oyunu oynarken hem çok büyük keyif alacaksınız hem de kendiniz için inanılmaz faydasını göreceksiniz. Tüm dünyada keyifle oynanan oryantiring ülkemizde de oynanan bir oyundur.

Zaman zaman strese gireceğiniz, zaman zaman yorulacağınız ve bazen de kaybolacağınız bu oyun size çok iyi gelecek. Tüm dünyada da keyifle oynanmaya devam eden oryantiringin faydalarını görünce sizde oynamak için can atacaksınız. 

Oryantiring Nedir?
Çeşitli arazilerde hazırlanan parkuların pusula ve harita yardımıyla, belirlenen noktalardaki hedeflere ulaşarak oynadıkları bir oyundur. 

Orienteering adı nereden geliyor?
Sonu ing’le bitse dahi İngilizce kelime değil. İsveççeden geliyor. Dünyada 54 ülkede ulusal federasyonu var. Her ülkede aynı adla biliniyor. Türkçeye Oryantiring olarak geçmiştir.
Oryantiring; Harita ve pusula kullanarak, özel bir topografya haritasında işaretlenmiş bir dizi kontrol noktasının bulunduğu bir sporun adıdır. Kendi rotanızı yoldan veya araziden kendiniz belirlersiniz. Rotanızı tüm noktaları bulup varış hattına en kısa zamanda ulaşmanızı sağlayacak şekilde planlamalısınız. Her nokta veya kontrol haritada belirtilmiş bir şekildir, yol çatalı, dirsek, su kaynağı vb. Kontrol noktaları turuncu/beyaz bayraklarla işaretlenmiştir. Oryantiring genelde “düşünce sporu” olarak tanımlanabilir. Bunun sebebi ise harita okuma ve hızlı karar verebilme gibi meziyetlerin atletik özelliklere ilave edilmesi gerekliliğidir. [Kaynak: BAOC Website]

Oryantiringi, oryantasyon, navigasyon ile karıştırmayalım!
Oryantiring güreş, tenis, kaya tırmanışı gibi bir spor dalı. Oryantasyon, ya da navigasyon ise oryantiring de dahil olmak üzere yelkencilik, havacılık gibi sporlarda kullanılan birer beceri, bir eylem. Oryantiringde Oryante etmek, yönlendirmek demek. Örneğin haritayı oryante etmek demek haritanın kuzeyini pusulaya bakarak manyetik kuzeye çevirmek demek. Navige etmek, kontrol noktaları arasında yolunu bularak ilerlemek anlamında kullanılıyor.

Oryantiring sporunun faydalarını sizlere şöyle sıralayabiliriz:
* Bedensel ve mental zeka arasında bir denge kurar, 
* Karar verme becerinizi ve farkındalığınızı geliştirir, 
* Stres yönetiminde gelişirsiniz,
* Kondisyonunuz güçlenir,
* Özgüveniniz daha da artar,
* Dayanıklılığınız artar ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz,
* Doğada vakit geçirdiğiniz için D vitamini emiliminiz artar.

Oryantiring eğitimi 3 Haziran 2023 Cumartesi Günü düzenlenecektir.

Eğitim Programı:
Cumartesi: 11.00-14.00 saatleri arasında Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nda düzenlenecektir.

Eğitim ücretsiz olup, eğitimi başarıyla tamamlayan katılımcılara Katılım Belgesi verilecektir.

❗Sorgun'dan katılacak gençlerimiz için ücretsiz servisimiz olacaktır.

Kontenjan 20 katılımcı ile sınırlıdır. Kontenjanının dolması ile başvuru formu kapatılacaktır. Dolayısıyla lütfen başvurunuzu en kısa sürede yapınız. Başvurusu olumlu olan katılımcılara eğitim hakkında SMS gönderilecektir.

Gençlik ve Doğa yürüyüşüne katılmak için ⏩ bu formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Projeler ve eğitimlerimizden haberdar olmak için Telegram grubumuza katılabilirsiniz. Katılmak için lütfen buraya tıklayınız...

Bütün sosyal medya hesaplarımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör