×
Sorgundan Hamburg'a
 27.01.2020 20:17:03
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 3672 kez okundu

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED), hazırladığı çok sayıda uluslar arası projelerle Yozgat gençliğini sınırların ötesine taşıyor.

Dünyanın pek çok ülkesine Yozgatlı gençleri çok sayıda aktiviteye dahil eden dernek, aynı şekilde farklı ülkelerden çok sayıda genci Yozgat’a getirmeyi devam ediyor.

Sorgun Gençlik Derneğinin ortaklığında, Almanya Aubiko e.V. kurumu koordinatörlüğünde Erasmus Plus Gençlik Değişimleri programı kapsamında yürütülen “Believe what you want! Religious Minorities in Germany and Turkey in the context of the refugee situation.” başlıklı projenin ilk faaliyeti 19-26 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Hamburg şehrinde gerçekleştirildi.

Ziyaret hakkında bilgi veren Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Başkanı Halil Uğuz, Projeye Sorgun’da öğrenim gören 20 lise öğrencisi ve 3 öğretmen katıldığını, katılımcıların seyahat, konaklama, yemek ve diğer tüm masrafları Almanya Ulusal Ajansı tarafından karşılandığını söyledi.

Uğuz, “Proje kapsamında, Türk ve Alman kültürlerinin tanınması, islamofobi, dini azınlıklar, ırkçılık, ön yargı ve ayrımcılığı önlenmek, iki ülkede yaşayan mültecilerin sorunları gibi konular ele alındı. Konu ile ilgili çalışma ziyaretleri, atölye çalışmaları, simülasyonlar ve kültürel geziler düzenlendi. Gençler projenin son günü Youthpass Sertifikası aldı. Youthpass, Erasmus+ Gençlik Programı kapsamındaki yaygın eğitimin tanınması ve belgelendirilmesini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu sertifika gençler için önemli bir sertifikadır. Youthpass sertifikası gençlerin katıldıkları projede elde ettikleri beceri ve yeterlikleri tanımlayarak gelecek kariyerleri açısından önemli bir belge niteliği taşımaktadır. Artık iş insanları işe alacakları gençlerin youthpass sertifikasına sahip olup olmadığına bakıyor” dedi.

ALMAN ÖĞRENCİLER SORGUN’A GELECEK

Sorgun Gençlik Derneği (SORGED) Başkanı Halil Uğuz, “Projenin ikinci faaliyeti ise 19-25 Nisan 2020 tarihleri arasında 20 Alman lise öğrencinin katılımıyla Sorgun’da gerçekleştirilecek. Daha çok gencin yurt dışına gitmesine, sınırları aşmasına, yeni ufuklar, yeni bilgiler, ilim, irfan sahibi olmaları için çalışmalara devam edeceğiz. Projenin hazırlık sürecinde desteklerini esirgemeyen Yozgat İl Milli Eğitimi müdürümüz Yusuf Yazıcı başta olmak üzere Sorgun İlçe Milli Eğitimi müdürümüz Hüseyin Ekinci ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör