×
Muhammed Emin ŞAHİN
 psikolojikdanismanim.net@gmail.com
 4.01.2019 00:07:44
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 2201 kez okundu

Einstein der ki: “İnsanlardaki ön yargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zor.” Bu öyle bir söz ki üzerine sayfalarca kitap yazılabilir. Einstein böyle dediğine göre vardır bir bildiği. Peki nedir bu ön yargı denen şey önce onu bir anlayalım. Ön yargı; bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, “peşin bir karara” varmış olma durumudur. Ön yargı bireylere, düşüncelere, belirli bir insan topluluğuna ya da nesnelere ilişkin olabilir.

Ön yargılar kişinin, topluluğun ve nesnenin karşısında olmak(olumsuz) ya da yanında olmak (olumlu) biçiminde ortaya çıkabilir. Ama genellikle olumsuz, yani karşı olmak biçimi ağır basar. Ben bugün şehirlere olan ön yargılarımızdan bahsetmek istiyorum. Çevrenizdeki pek çok insandan olumsuz yorumlar duymuşsunuzdur “Şu şehir şöyle bu şehir böyle” diye. Hatta onların yargılarına göre seyahat edeceğiniz şehirleri planlarınızdan çıkardığınız bile olmuştur. Oysa gidip görseniz size bambaşka duygular yaşatacak, aradığınızdan daha fazlasını bulacaksınızdır belki de. Ama başkaları ya da kendiniz tarafından besleyip büyüttüğünüz bu olumsuz ön yargılar sebebiyle nelerden mahrum kaldığınızdan haberiniz bile olmayabilir. Tüm bu olumsuz şeylerden uzak kalmak için Anatole Franceda’ya kulak verelim: “Seyahat etme; düşüncelerimizi değiştirmek ve ön yargılarımızdan kurtulmaktır.”

Yukarda anlattığım gibi pek çok olumsuz ön yargı ülkemizin güzide şehirlerinden biri olan memleketimiz Yozgat için de geçerli. Biz de bu ön yargıları yıkmak ve ilimizi daha iyi tanıtmak için eğitimlerimize katılan gençlere gezi programları düzenliyoruz. Şimdiye kadar aldığımız geri dönütler de çok güzel. Farklı illerden gelen ve yerelimizdeki genç arkadaşlarımızdan duyduğumuz “Sizler bizim Yozgat’a olan olumsuz bakış açımızı değiştirdiniz, ön yargılarımızı yıktınız.” sözleri de gerçekten bizim için mutluluk verici ve ön yargıları az da olsa yıktığımızın bir göstergesi.

Sizler de “Yozgat’ta gezilecek neresi var ki?” demeyin.

Yozgat’a gelin, SORGED’e gelin sizi de gezdirelim.

Ve son söz: “ Bir şehri güzelleştiren orada yaşayan insanlardır.”

Yozgat'ta Gezilecek Yerler Neresi diye soracak olursanız size birkaç tavsiye verebilirim:

Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkı'nı gezip piknik alanlarında piknik yapabilirsiniz.
Nohutlu Tepesinden Yozgat’ı seyre dalabilirsiniz.
Hayri İnal Konağı gibi pek çok tarihi konağı ziyaret edebilirsiniz.
Konaklarda yöresel Menengiç kahvesini içip çedeneli kavurga yiyebilirsiniz.
Yozgat Spor Vadisini gezerek pek çok sportif faaliyette bulunabilirsiniz.
Yozgat'ta bulunan pek çok lokanta ve restorantta yöresel Desti Kebabını ve Arabaşı hamurunu ve çorbasını tadabilirsiniz.
Sorgun ilçesinde bulunan Termal Su Kaynakları ile şifa bulabilirsiniz.
Sarıkaya ilçesinde bulunan ve Roma dönemine ait Kral Kızı Hamamı'nı diğer adıyla "Basilica Therma (Aqua Sarvenae)"yı ziyaret edebilirsiniz.
Ve daha niceleri...
Daha fazla bilgi için lütfen Yozgat Belediyesi'nin web sitesini ziyaret edin. 

www.yozgat.bel.tr

Muhammed Emin ŞAHİN

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör