×
Nuriye BABAARSLAN
 bilgi@sorged.org
 8.03.2019 20:00:28
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 4126 kez okundu

Zaman ve mekan…

Bu çağ ve bu çağın insanı…

Çoğalan okullar ve diplomalı bizler…

Eğitimli bireyler ve kalitesiz hayatlar…

Görünürde olanlar  ve içi boş kalanlar …

Makamlar  ve koltuklar…

Kavramlar, kavramlar, kavramlar… Ne çok kavram var hayatımızda, ne çok mana .

Okuduğumuz  her kitapta,  tanıdığımız her insanda,  gittiğimiz her yerde, her şehirde,  baktığımız gökyüzünde ya bir mana elde ederiz  ya da bir renk buluruz. Kimisi bembeyaz bir iz bırakır zihnimizde kimisi oldukça siyahtır.  Muhakkak her şeyin bir rengi  vardır . Ama mavi ama siyah ama beyaz, muhakkak  vardır.

Ve bir kavramla geldim sizlere bu yazımda: hayatın renklerini  yakalamak. Zaman  zaman  içimizden , keşke hayatıma renk katacak yeni bir şeyler olsa deriz. Yeni  şeylerin  bir fark bir renk katacağından o kadar eminizdir ki. Tabi bu rengi bende arıyordum hiç şüphesiz. Küçük bir şehirde fark arayan sizler gibi bende bir rengin hayalini kuruyordum. Eğer bir şey sizin hayatınıza girmek için yola çıktıysa buluşmanız kesinlikle  kaçınılmazdır. Şimdi benim yoluma çıkan bir renkten bahsedeceğim sizlere. SORGED smiley

Klasik olarak geçirdiğim yıllardan farklı olarak bu yıl  Sorged’le çok güzel  zamanlar geçirdim. İsmini duymadığım eğitimlere katıldım. Merak ettiğim yeni şeyleri öğrendim. Yeni insanlar tanıdım. Yeni dostluklar kurdum. Heyecanlandım, yorumladım,  uzun uzun anlattım, ve uzun uzun dinledim. Mesela en keyif aldıklarımdan olan Sosyal  Girişimcilik eğitimi benim için çok güzel geçti. Bir sürü insan bir araya geliyor ve bir sürü yeni fikirler ortaya çıkıyor. Sizden iyi bir Sosyal girişimci olur mu, fikirleriniz taze mi, canlı mı gibi sorulara cevap aldığınız bir eğitim elbette güzeldir.

Hayatıma yeni bir renk  katan Beyin Haritaları eğitimine değinmeden geçmek olmaz. Bu eğitim  bana bundan sonraki hayatımda  kullanabileceğim çok pratik şeyler öğretti. Kafamda  büyüttüğüm o sayfalarca yazıları nasıl daha kısa ve kalıcı hale getirebileceğimi öğretti.  Düşündüm de  dünyada keşfedilmemiş ne çok faydalı bilgi var ve bunu keşfeden insanlara ne çok şey borçluyuz smiley  Bize bu güzel şeyleri  sunanlara binlerce teşekkürler…

Ve sonra Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz diye sorduk . Bu eğitimle kabuğumuzdan çıkmayı, hedefe odaklanmayı, insanların ne dediğinden ziyade yolun neyi gerektirdiği ile ilgilenmeyi öğrendik.

Gençlik Çalıştayı yaptık.Ülkemizde gençlerin de söz sahibi olmasını istedik.Şehrimizde bizimde fikirlerimiz önemsensin diye bir araya geldik. Konuştuk, projeler ürettik, eksiklikleri dile getirdik ve de nicelerini birbirimize anlattık.

Katıldığımız eğitimler,projeler  tabi ki bu kadarla sınırlı değil. İş Kulüpleri, Avrupa Fırsatları, ziyaretler, mekan gezileri ve de unuttuğum nice güzel etkinlikler  yapıldı Sorged  sayesinde . Yeri geldi bazılarına katılma fırsatı buldum yeri geldi diğer arkadaşlarım bunlardan güzel bir şekilde istifade ettiler. Çarşamba günlerinin vazgeçilmezi olan kitap okuma etkinliğimizi de unutmadan buraya bırakıyorum.

Tabi ki her yapılan güzel işleri buraya yazmam mümkün değil ama böylesi  kıymetli yerleri biz gençler geleceğe taşımalıyız, destek vermeliyiz.Belki çok küçük gibi görünen şeylerin ardında nice manalar gizlidir, biz bilemeyiz.Elimizi bugün bir taşın altına koymazsak ilerde söz sahibi  olacağımız bir geleceğimiz olmayacak. Bugün kıymetini bileceğimiz, hayatımıza renk katan yerlere sahip çıkmalıyız.Güzel iş yapanlara teşekkür etmeyi bilmeliyiz.Yolu açamıyorsakta kapamamalıyız. İşte SORGED bunlardan sadece bir tanesi.Kavramların yoğunluğu, süslü cümleler, kazanılan makamlar artık yetmiyor.Böyle kaliteli yerler sizi geleceğe bir sıfır önde başlatmak için var.Vasıflı bireyler olmak için bu tür yerlere gerekli önemi biz gençler vermeliyiz.Açıkçası nasıl olsa elimizin altında dediğimiz şeylere bir çok insan sahip değil. Biz sahibiz ve değerini önce kendi içimizde ölçmeliyiz.Sahip olduklarımızın farkına varabilmek umuduyla…

İmkanların az olması evet yapılacakları zorlaştırır ama eğer bunu başaranlar varsa takdir edilmelidir. Değil mi smiley

Güzel bir planınız, sözleyecek sözünüz,  paylaşacak dertleriniz varsa biz sizi Sorged’e bekliyoruz.  Tüm bunları yüzyüze konuşmak elbette daha güzel olacakır J Biz kapıyı açık bırakıyoruz. Dilediğiniz zaman girebilirsiniz :)  SORGED bana güzel renkler sundu. Her tanıdığım insan bir ders bir renk oldu. Hayatta renkler var ve bu renkleri yakalamayı ihmal etmeyin.

Evet ben yine Sorged’ e kendi penceremden baktım smileyDilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.Ama muhakkak bir pencereniz olsun. Önünde çiçekler büyüttüğünüz bir pencereniz olsun. Orada da çiçeklerin rengini yakalayın J

Ama pencerenizin nereye ve kimlere açıldığına lütfen dikkat edin  smiley

Hoşçakalın.

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör