×
Dil bilmek şart değil, yeter ki gönüllü olun!
Şeyma TÜYSÜZ
 bilgi@sorged.org
 8.01.2015
  SORGUN GENÇLİK DERNEĞİ
 12346 kez okundu

Merhabalar,

Aslında tecrübelerim çok yeni bilgilerim gri diyebilirim. Elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım bu yolun beni götürdüklerini...

Geçen yıl henüz taze mezunken Kayseri'den memlekete dönmüş ne yapacağımı bilmez bir haldeyken tanıştım projelerle. Daha doğrusu Halil Uğuz hocam ve projeleriyle... 

Üniversiteyken duyardım elbetteki projeleri gençlik değişimlerini ama hep bir bilinmezdi benim için hep çok olağanüstü yeteneklerimin olması gerektiğini düşünürdüm. Daha sonra anladım aslında gönül işi istek işi merak işi olduğunu. 

Öncelikle Halil hocanın da yazımını yaptığı "Nitelikli İnsan, Kaliteli İlişkiler" projede proje koordinatörü olarak çalışmaya başladım şuan projenin bitmesine bir hafta kaldı. Çalışırken ayrı zamanda Eylem 1.2. "Sağlıklı Beslen, Haraketli Ol, Kaliteli Yaşa" projesinde proje sorumlusu olarak görev aldım. Sosyal medyada bir koordinat meselesi yaratan Büyüyoruz projesinin etkinliklerine katıldım :) , son olarak yeni kabul edilen U-Mutlu Gençler! projesinde proje sorumlusu olarak görev alacağım. 

Herbiri benim için çok ayrı deneyimlerdi. İlk projemizde 8 kişi İtalya' ya yol aldık. 8 gün boyunca Romanya, İsveç ve İtalya'dan katılımcılarla etkinliklerde bulunduk. Gerçekten dolu dolu bir hafta geçirdik orda, güzel arkadaşlıklar edindik, gülebildiğimiz kadar güldük. Hepimizin yabancı dili yok denilecek kadardı ve meğer insanla tek iletişiminiz dil ile olmuyormuş bazen bir insani anlamak çok da kolaymış. 

Artık bazen burda birine bir şey anlatmak için kendimi paraladığımda anlatamıyorsam daha fazla uğraşmıyorum çünkü anlamak için bunu istemek gerekiyor. İtalya' dayken herkes birbirini anlamak istiyordu anlatmak istiyordu ve aslında herkes birbirine yepyeni şeyler katıyordu. Bu yüzden bu tür gençlik değişimlerinin insanı değerlendirdiğini pahasını artırdığını düşünüyorum. Neyse İtalya' dan üç ülke hakkında kelam edecek halde, yeni dostluklar, bir ülkenin karpostal halinin can bulmasının sevinciyle döndük. Hele siz de ütopik gelse bile dünyayı dolaşmak gibi klasik ama büyülü bir hayale sahip insanlardansanız ilk yurtdışı geziniz hayalinize daha çok yakınlaşmanın güzel lezzetini de barındırıveriyor aynı zamanda.

Dönüşte de hemen diğer projenin uygulaması vardı, beş ayrı ülkeden misafirlerimiz geldi bu kez İtalya'da yaşadığımız deneyimlerin yanı sıra misafir ettiğiniz insanları mutlu göndermenin sevinci de vardı. Şimdi Eylül ayında yeni bir proje ve yeni katılımcılar bekliyor bizi eminim  o da diğerleri gibi güzel geçecektir.

Ben biraz şanslıydım belki ama artık bu tür faaliyetler heryerde duyruluyor proje duyuruları ilanlar tanıtımlar çok fazla rastlanılır oldu belki hepimizin ihtiyacı olan şansa mahal vermeden biraz meraktır, cesarettir.

Yazımın sonunda beni şanslı addeden ve Sorgun gibi küçük bir ilçe de gençleri hayaller çatısı altında toplayan her biri ayrı bir keşif gibi olan projelerin devamını sağlayan Halil Uğuz hocama çok teşekkür ediyorum.

Hayallerinizin hep varolması ve vuku bulması dileğiyle. Sürç-i lisan ettiysem affola. İyilikle..

Seyma TÜYSÜZ

Copyright 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Web tasarım Medyatör